امروزه پزشکان در حوزه های مختلف خدماتی را برای مشکلات ستون فقرات به بیماران ارائه می کنند و هر یک از آنها دارای نقش متمایز در این حوزه هستند. انتخاب مناسب ترین نوع خدمات حرفه ای درمان (یا تیم مراقبت حرفه ای) برای بیمار بستگی به علائم بیماری و دوره زمانی مشاهده این علائم در بدن بیمار دارد.

متخصصان ارائه دهنده خدمات حرفه ای برای مشکلات ستون فقرات دارای سطح آموزش متفاوت هستند. با وجودی که در حالت عادی فرآیند درمان با دریافت خدمات اولیه شروع می شود (یک پزشک، متخصص درمان دستی، متخصص بیماری های استخوان ، دکتر متخصص ستون فقرات)، اگر درد کمر نسبت به درمان های اولیه مقاوم بوده و از بین نرود، لازم است از خدمات یک متخصص ستون فقرات در این رابطه استفاده شود. امروزه چهار گروه اصلی، ارائه خدمات درمانی در ارتباط با کمر درد را بر عهده دارند:

امروزه برای درمان انواع مشکلات کمر و ستون فقرات نیاز به انواع متخصصین در این زمینه می باشد. خوشبختانه کلینیک درد دکتر حیدریان با وجود تمامی متخصصین در این زمینه انواع مشکلات کمر و ستون فقرات را با بهترین و پیشرفته ترین روش ها درمان می کند.

انحراف ستون فقرات ( اسکولیوز در بارداری ) بیشتر از حالتی که فرد به تنهایی دچار یکی از این شرایط باشد، می‌تواند در صورت بروز همزمان برای فرد نگران‌کننده باشد. به هر حال، مهم است توجه داشته باشید به خاطر ابتلای مادر به اسکولیوز، نوزاد در معرض خطر قرار نمی‌گیرد. در این شرایط لازم است مراقبت‌های خاص از فرد بیمار انجام شود، اما سلامت و رشد نوزاد به هیچ وجه به خاطر ابتلای مادر به اسکولیوز در معرض خطر نیست. ممکن است فکر کنید آرتروز تنها در دست‌ها و زانو‌ها بروز می‌کند، اما باید بدانید که ارتروز کمر نیز عارضه شایعی در میان افراد مسن است. پس از شناسایی و تشخیص آرتروز ستون فقرات، می‌توان با یک درمان مناسب، کمر درد ناشی از ارتروز کمر را کنترل کرد.

متخصصان درد

متخصصان درد، افرادی هستند که بطور خاص در ارتباط با تشخیص علت درد و درمان آن فعالیت می کنند. متخصص بی هوشی، متخصص مغز و اعصاب و جراح مغز و اعصاب و بهترین متخصص ستون فقرات در اکثر موارد تخصص مناسب در مدیریت درد دارند. علاوه بر این بعضی متخصصان فیزیوتراپی نیز دارای دانش و تجربه مناسب در حوزه مدیریت درد هستند. در ادامه توضیحات بیشتر درباره خدمات این متخصصان و دکتر ستون فقرات ارائه شده است:

  • متخصصان بی هوشی: این افراد اغلب مدیریت یک تیم از متخصصان و پزشکان را بر عهده دارند که با کمک یکدیگر سعی می کنند درد بیمار را کنترل کنند. این تیم می تواند شامل متخصص ارتوپدی (پزشکان متخصص در حوزه پیش گیری یا اصلاح آسیب دیدگی ها یا مشکلات استخوان ها و سیستم اسکلت بدن)، پرستاران، دستیار پزشک، متخصص فیزیوتراپی یا توان بخشی و سایر افراد مانند آن باشد.
  • متخصص مغز و اعصاب: پزشکانی که در حوزه تشخیص و درمان بیماری های سیستم عصبی دارای تخصص خاص هستند.
  • جراح مغز و اعصاب: پزشکانی که عمل جراحی بر روی سیستم عصبی بدن انجام می دهند.
  • متخصص فیزیوتراپی: پزشکانی که دارای تخصص خاص در حوزه درمان های فیزیکی هستند. فیزیوتراپی یک شاخه خاص از علم پزشکی است که در آن درمان، پیش گیری، و تشخیص بیماری با استفاده از ابزارهای فیزیکی شامل دستکاری، ماساژ، و تمرین های حرکتی انجام می شود.
  • جراح ارتوپدی

نکاتی که باید در زمان انتخاب یک متخصص درد به آنها توجه کرد

در ادامه بعضی نکات لازم برای انتخاب یک متخصص درد ارائه شده است. در این رابطه لازم است پزشکی انتخاب شود که دارای شرایط زیر باشد:

  • دانش کافی درباره درد و درمان های آن داشته باشد
  • به خوبی به حرف های شما گوش دهد
  • صادق و قابل اعتماد به نظر برسد
  • دارای حسن شهرت در حرفه باشد
  • شما را تشویق به پرسیدن سوال کند و به شما اجازه دهد نظر مخالف خود را بیان نمایید.

متخصصان فیزیوتراپی

این متخصصان از تمرین های حرکتی که در اکثر مواقع تنها درمان مورد نیاز فرد است، برای بیماران استفاده می کنند. بعضی از این متخصصان دارای سطح آموزش بالاتر در حوزه عملکرد ستون فقرات هستند و به این ترتیب می توانند برای درمان مشکلات کمر اطمینان بیشتری برای بیمار ایجاد نمایند. در این حالت حتی ممکن است پزشک دارای تحصیلات تخصصی در این حوزه نباشد، اما بتواند با توجه به تجربه خود بهترین روش درمانی را به بیمار ارائه کند.

متخصصان درمان دستی

این افراد می توانند خدمات اصلاح ستون فقرات و نیز سایر انواع درمان های لازم در این حوزه را به بیمار ارائه کنند. درمان دستی یک خدمت حرفه ای با مجموعه متنوعی از تکنیک ها و روش های عملی است. به همین خاطر انتخاب یک متخصص ستون فقرات مناسب در زمینه درمان دستی از اهمیت خاص برای بیمار برخوردار است. به خاطر اینکه درمان دستی یک روش درمانی فیزیکی است، در این حالت لازم است توجه مناسب به ایجاد رابطه خوب با پزشک و نیز سازگاری با سبک اصلاح مفاصل وجود داشته باشد.

پزشک جراح

جراحان ارتوپدی و سیستم مغز و اعصاب هر دو می توانند مشکلات ستون فقرات را درمان کنند. قبلاً این اعتقاد وجود داشت که اگر فرد بیمار دارای مشکلات با اهمیت در سیستم عصبی خود باشد، بهتر است از جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب برای درمان خود مثل جراحی بسته ستون فقرات استفاده کند، اما این تصور دیگر درست نیست. امروزه بیان می شود هنگام مواجه شدن با این مشکلات لازم است از خدمات فرد یا متخصصی استفاده شود که دارای تخصص کافی در ارتباط با مشکلات ستون فقرات و به عبارتی متخصص کمر و ستون فقرات و دارای تخصص در جراحی آن باشد.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان