دیسک کمر یکی از اختلالاتی است که می‌‌تواند باعث بروز درد زیاد در ناحیه کمر شود. روش‌های مختلفی برای درمان دیسک کمر وجود دارد که برخی از آنها می‌‌توانند به درمان دیسک کمر کمک کنند مگر آن که بیمار واقعاً به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشد که اغلب از جراحی به عنوان آخرین روش درمانی یاد می‌شود. امروزه از یک روش درمانی جدید استفاده می‌‌شود که با نتایج غیرقابل باوری همراه است این روش حیرت انگیز اوزان درمانی نام دارد که از آن تحت عنوان درمان دیسک کمر با اوزون نیز یاد می‌شود. درمان دیسک کمر توسط اوزون یک روش نوین است که به کنترل و کاهش میزان فتق دیسک و درد می‌پردازد بدون آن که بیمار به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشد.

دیسک کمر اختلالی است که باعث می‌‌شود تعداد زیادی از بیماران دچار مشکل شوند. درد مداوم کمر باعث می‌شود که زندگی روزمره و انجام فعالیت‌های جسمانی برای فرد بسیار دشوار باشد. درمان با گاز اوزون برای همه افراد توصیه نمی‌شود. اگر شما دچار فلج شدن پاها، از دست دادن کنترل مثانه، کلسیفیته شدن دیسک یا فشرده شدن طناب نخاعی هستید انجام عمل جراحی یک گزینه بهتر برای شما محسوب می‌شود به همین دلیل باید به پزشک مراجعه کنید تا شما را به طور کامل ارزیابی نماید و درخواست انجام اسکن ام آر آی را بدهد و از مناسب بودن شما به عنوان متقاضی درمان با اوزون اطمینان حاصل کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اوزون تراپی دیسک کمر و یا رزرو نوبت در مطب دکتر حیدریان میتوانید با شماره تلفن های   02188866639   تماس حاصل فرمایید.

علل و نشانه‌های بارز دیسک کمر چیست؟


گاهی اوقات دیسک بین مهره‌ها به علت فشار بیش از حد دچار لغزش و بیرون زدگی خواهد شد. برخی از دلایل دیسک کمر به شرح زیر می‌باشند:
• سقوط از ارتفاع زیاد و زمین خوردن روی باسن فشار بسیار زیادی را به صورت ناگهانی به ستون فقرات وارد می‌کند. در صورتی که شدت ضربه بسیار شدید باشد می‌‌تواند باعث شکستگی استخوان مهره یا پارگی دیسک بین مهره‌ها شود.
• خم شدن به سمت جلو باعث می‌‌شود که فشار زیادی به دیسک بین مهره‌ها وارد شود. اگر شما خم شوید و تلاش کنید یک جسم بسیار سنگین را بردارید این وضعیت می‌تواند باعث پارگی دیسک شود.
دیسک بین مهره‌ها به علت ضعیف شدن رشته‌های خارجی دیسک نیز به وجود می‌آید. این وضعیت اغلب به دنبال آسیب دیدگی‌های خفیف اما مداوم و با گذر زمان ایجاد می‌شود. این نوع آسیب دیدگی می‌‌تواند به علت بالا رفتن سن، فاکتورهای وراثتی، فعالیت‌های کاری یا تفریحی ایجاد شود. اغلب هیچ دلیل مشخصی مبنی بر علت بروز این اختلال وجود ندارد. گاهی اوقات شما یک شی را به نحوی بر می‌دارید، می‌چرخید یا خم می‌شوید که فشار زیادی را به دیسک بین مهره‌ها وارد می‌کند و باعث پارگی آن از طریق رشته‌های خارجی ضعیف دیسک خواهد شد.

لغزش دیسک در کدام قسمت رخ می‌دهد؟


لغزش دیسک بیشتر در ستون فقرات ناحیه لومبر یا پایین کمر و ستون فقرات ناحیه گردن رخ می‌دهد. این اختلال کمتر در ستون فقرات قسمت میانی کمر به وجود می‌آید. دیسک کمر به دو شیوه باعث بروز مشکل خواهد شد:
• فشار مستقیم که در این حالت مواد داخل دیسکی که دچار پارگی شده است وارد فضای کانال نخاعی یا فرامن بین مهره‌ها می‌شود و می‌تواند به اعصاب یا طناب نخاعی فشار وارد کند.
• التهاب شیمیایی که در این حالت به دنبال پارگی دیسک مواد داخل دیسک می‌‌توانند باعث بروز التهاب شیمیایی ریشه اعصاب شوند و باعث به وجود آمدن التهاب در اعصاب گردند.
در هر دو حالت ریشه اعصاب تحت فشار قرار می‌گیرد و التهاب شیمیایی می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکل در نحوه عملکرد ریشه اعصاب شود.

علائم و نشانه‌های دیسک کمر چیست؟


علائم و نشانه‌های دیسک کمر یا لغزش دیسک ممکن است در برخی افراد باعث بروز درد کمر یا گردن نشود اگرچه احساس درد در این ناحیه شایع است. علائم و نشانه‌های شایع دیسک کمر به شرح زیر می‌باشند:
• از دست دادن کنترل روده و مثانه بی حسی در اندام تناسلی زنانه و مردانه در موارد بسیار شدید
• بی حسی، سوزن سوزن شدن و سوزش در یک یا هر دو دست یا پا
• احساس درد در ناحیه کتف یا در باسن
• درد انتشار دهنده به یک یا هر دو بازو یا پا
• موقعیت بروز این علائم و نشانه‌ها به نوع سبب درگیر شده بستگی دارد به عبارت دیگر محل بروز این علائم و نشانه‌ها به تشخیص مشکل بیمار کمک می‌کند.
• ضعف در یک یا هر دو دست یا پا

دیسک کمر چگونه تشخیص داده می‌شود؟


تشخیص دیسک کمر یا فتق دیسک با بررسی سابقه پزشکی بیمار و انجام معاینات جسمانی شروع می‌شود.
• متخصص مغز و اعصاب یا جراح ستون فقرات سوالاتی را از شما می‌پرسد تا بداند آیا شما برای راه رفتن یا دفع مدفوع و ادرار مشکل دارید یا خیر. شاید این سوالات به نظر شما بی ربط باشد اما برای اطمینان از اینکه فشار قابل توجهی به دیسک فتق یافته ستون فقرات یا اعصاب روده و مثانه وارد نمی‌شود بسیار ضروری است. در صورت تایید این علائم و نشانه‌ها شما به معاینات اورژانسی و انجام عمل جراحی نیاز خواهید داشت.
• پزشک برای تشخیص دقیق درخواست عکس برداری را خواهد بود. سی تی اسکن می‌تواند فتق دیسک را نشان دهد اما معمولاً یک تست بسیار موثق و معتبر تلقی نمی‌شود.
• اسکن ام آر آی معتبرترین تست برای تشخیص دیسک کمر است اما ممکن است فتق خفیف دیسک تشخیص داده نشود به ویژه در مواردی که شما باید روی میز مخصوص دراز بکشید زیرا در این حالت فشار کمتری به دیسک وارد می‌‌شود و در مقایسه با حالتی که می‌‌نشینید دیسک کمر دچار بیرون زدگی خواهد شد.
• سی تی میلوگرام روشی است که در آن ماده حاجب به درون کانال نخاعی تزریق می‌شود و فرآیند عکس برداری انجام می‌شود تا پزشک بتواند به طور دقیق به بررسی وضعیت شما بپردازد و علائم و نشانه‌هایی که دارید را تشخیص دهد.

اوزون تراپی یا درمان با اوزون چیست؟


وزون تراپی یا درمان با اوزون چیست؟

اوزون تراپی یک روش درمانی برای بهبود دیسک کمر است و هدف از انجام آن این است که ترکیبی از اوزون و اکسیژن برای تنفس در اختیار بدن قرار بگیرد. از این روش در بیماری‌های مختلفی از قبیل ام اس، سرطان و موضوع مورد بحث ما یعنی دیسک کمر استفاده می‌شود. اوزون تراپی یک روش بسیار رایج و محبوب برای درمان دیسک کمر است و به عنوان یک جایگزین برای عمل جراحی و پایان دادن به درد حاصل از دیسک کمر در نظر گرفته می‌شود. این روش تهاجم کمی دارد و پزشک اوزون را به همراه استروئید به درون دیسک آسیب دیده و عضلات اطراف دیسک تزریق می‌‌کند. هدف از انجام این روش دقیقاً همانند عمل جراحی، از بین بردن قسمت فتق یافته دیسک و کاهش التهاب است. با این روش تا ۱۵ درصد از میزان فتق دیسک کاسته خواهد شد.

درمان دیسک کمر با تزریق اوزون و اکسیژن


بیمارانی که از درمان دیسک کمر با تزریق اوزون و اکسیژن استفاده می‌کنند نتایج مشابهی را به دست می‌آورند. این روش درمانی در سه مرحله انجام می‌شود که به شرح زیر می‌باشند:
• تزریق اوزون در عضلات اطراف مهره که به صورت سرپایی در جلسه اول انجام می‌شود.
• تزریق اوزون درمانی دیسک فتق یافته که در اتاق عمل و تحت بیهوشی و با عکس برداری انجام می‌شود تا اوزون به طور دقیق به درون هسته دیسک تزریق شود. این روش توسط متخصص مغز و اعصاب انجام می‌شود و شما باید نصف روز در بیمارستان بستری شوید.
• تزریق اوزون در عضلات اطراف مهره مورد نظر
کل فرایند درمان را می‌توان در سه روز انجام داد.

درمان دیسک کمر با تزریق اوزون و اکسیژن چگونه انجام می‌شود؟


تزریق اوزون در عضلات اطراف مهره باعث تولید آنزیم‌های آنتی اکسیدان می‌شود که به موقع منجر به خنثی شدن سم حاصل از مواد داخل هسته دیسک یافته که باعث تورم عصب شده است، خواهد شد. تزریق اوزون به طور مستقیم به درون دیسک باعث تولید یک نوع پروتئین می‌شود که درون هسته ژله مانند دیسک وجود دارد. هنگامی ‌که از حجم دیسک کاسته می‌‌شود فشاری که به عصب وارد می‌شود کم خواهد شد و شما درد کمتری را احساس خواهید کرد. نتایج حاصل از درمان با این روش در ۸۰ درصد از بیماران بسیار رضایت بخش است.

مزایای اوزون تراپی نسبت به عمل جراحی:
علاوه بر آنکه دوران بهبود پس از تزریق اوزون و عوارض جانبی حاصل از آن در مقایسه با عمل جراحی کمتر است و سایر مزایای تزریق اوزون به شرح زیر می‌باشند:
• باعث تغییر آناتومی ناحیه مورد نظر نخواهد شد
• شما فقط به ۶ ساعت بستری شدن در بیمارستان نیاز خواهید داشت
• پس از درمان نیازی به توان بخشی نخواهید داشت
• یک روش بدون درد است
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان