تزریق در نقاط ماشه ای (تریگر پوینت) برای درمان کمردرد و درد گردن

تزریق ماشه ای

منظور از تزریق در نقاط ماشه‌ای یا تریگر پوینت، تزریق در عضلات دردناک است. عضلات در حالت عادی هنگام کار کردن منقبض و شل می‌شود، اما نقاط ماشه‌ای به نوارها یا گره‌های سفت عضلانی گفته می‌شود که هنگام استراحت کردن عضلات نیز شل نمی‌شود. نقاط ماشه‌ای می‌تواند بسیار دردناک باشد. تزریق در نقاط ماشه‌ای باعث شل شدن عضلات و برطرف شدن درد می‌شود. بسیاری از بیماران تزریق در نقاط ماشه‌ای را در چند نوبت، معمولاً در فواصل چند هفته‌ای انجام می‌دهند.

کاربردهای متداول تزریق در نقاط ماشه‌ای


کاربردهای متداول تزریق در نقاط ماشهای

 در این بخش عارضه‌های شایعی را معرفی می‌کنیم که تزریق در نقاط ماشه‌ای برای درمان آنها کاربرد دارد.

سردرد تنشی

 سردرد تنشی معمولاً سردرد منتشر خفیف تا متوسطی است که اغلب بیماران آن را به صورت نواری توصیف می‌کنند که محکم دور سر بسته شده است. سردرد تنشی شایع‌ترین نوع سردرد است که علل بروز آن هنوز به درستی شناخته نشده است.

گرفتگی عضلات 

منظور از اسپاسم و گرفتگی عضلات انقباض شدید و غیرارادی عضلات و شل نشدن آنها است. اسپاسم عضلانی عارضه‌ی بسیار شایعی است و هر عارضه‌ای را می‌تواند درگیر کند. معمولاً بخشی از عضله یا تمام آن یا چند عضله‌ی یک گروه عضلانی دچار اسپاسم می‌شود. گرفتگی عضلات ران، ساق پا، قوس کف پا، دست، بازو، شکم و گاهی اوقات عضلات کشیده شده در امتداد قفسه سینه شایع‌تر از اسپاسم بقیه عضلات است. شدت گرفتگی عضلات از انقباض‌های خفیف تا درد شدید متغیر است. زمانی که عضله‌ی گرفته را لمس می‌کنید، عضله سفت‌تر از حالت عادی به نظرتان می‌رسد یا این که پیچیدگی و انقباض آن را کاملاً حس می‌کنید. گرفتگی عضله می‌تواند از چند ثانیه تا 15 دقیقه طول بکشد و عضله گاهی چند بار قبل از برطرف شدن اسپاسم می‌گیرد.

فیبرومیالژی

فیبرومیالژی یکی از مشکلات شایع عصبی است که حساسیت به لمس و درد فراگیری را ایجاد می‌کند. درد و حساسیت به لمس معمولاً حالت رفت و برگشتی دارد و سراسر بدن را درگیر می‌کند. بیماران مبتلا به این عارضه‌ی مزمن و بلندمدت عموماً خستگی شدیدی را حس می‌کنند و دچار اختلالات خواب می‌شوند. پزشکان فیبرومیالژی را بعد از یک معاینه‌ی دقیق تشخیص می‌دهند. درصد شیوع فیبرومیالژی در زنان بالاتر از مردان است. عارضه غالباً در دوران میانسالی شروع می‌شود، هرچند احتمال بروز آن در دوران نوجوانی و سالمندی نیز وجود دارد. ابتلا به بیماری‌های روماتیسمی، یعنی بیماری‌های درگیر کننده‌ی مفاصل، عضلات و استخوان‌ها، از قبیل آرتروز، لوپوس، آرتریت روماتوئید یا اسپوندیلیت آنکیلوزان خطر دچار شدن به فیبرومیالژی را افزایش می‌دهد.

سندرم درد میوفاسیال

سندرم درد میوفاسیال ( MPS) به درد و التهاب عضلات یا بافت‌های بدن اشاره دارد. درد میوفاسیال عارضه‌ای مزمن و دردناک است که فاسیا، یعنی بافت پیوندی پوشش دهنده‌ی عضلات را درگیر می‌کند. سندروم درد میوفاسیال ممکن است فقط بر یک عضله یا یک گروه عضلانی اثر بگذارد. دردی که برخی بیماران حس می‌کنند، در همان نقطه‌ی قرارگیری مولد درد میوفاسیال نیست. متخصصین معتقدند که نقاط ماشه‌ای در محل اصلی آسیب‌دیدگی یا کشیدگی تشکیل می‌شود که به نوبه‌ی خود به احساس درد در دیگر نقاط بدن دامن می‌زند. این نوع درد به درد ارجاعی موسوم است. علائم درد میوفاسیال معمولاً شامل درد عضلانی و نقاط "حساس" یا "ماشه‌ای" می‌شود. فعالیت یا استرس درد را تشدید می‌کند. بیماران مبتلا به سندروم درد میوفاسیال، علاوه بر درد موضعی یا ناحیه‌ای دچار افسردگی، خستگی مزمن و اختلال‌های رفتاری نیز می‌شوند.

کمر درد

درد کمر و پایین کمر از درد سنگینی که به تدریج بروز می‌یابد تا درد مداوم، تیز یا ناگهانی که پایین کمر حس می‌شود، متغیر است. متاسفانه تقریباً همگی ما در مرحله‌ای از زندگی خود دردی را در کمرمان حس می‌کنیم که از کمر رو به پایین در باسن و گاهی اوقات در یک یا هر دو پا منتشر می‌شود. از شایع‌ترین علل رگ به رگ شدن کمر می‌توان به کار بدنی سنگین، بلند کردن اشیاء سنگین یا هل دادن و کشیدن وسایل، خم شدن یا چرخیدن به روش نامناسب و ایستادن طولانی مدت در یک وضعیت اشاره کرد.

گردن درد

گردن درد عارضه‌ی شایعی است که بیماری‌ها و اختلال‌های مختلفی به آن دامن می‌زند و می‌تواند هر یک از بافت‌های گردن را درگیر کند. بیماری دیسک دژنراتیو، کشیدگی گردن و آسیب‌دیدگی‌هایی مانند رگ به رگ شدن (ویپلش) گردن، فتق دیسک یا تحت فشار قرار گرفتن عصب باعث گردن درد می‌شود. عفونت‌های شایعی مانند عفونت ویروسی گلو که منجر به ورم غده لنفاوی می‌شود، نیز می‌تواند عامل گردن درد باشد. گردن درد گاهی پی‌آمد عفونت‌های نادری مانند سل گردن، عفونت مهره‌های گردن (استئومیلیت یا عفونت استخوان و التهاب عفونی دیسک گردن) و مننژیت است، البته مننژیت غالباً با سفتی و خشکی گردن همراه است. گردن درد از ابتلا به عارضه‌هایی مانند فیبرومیالژی و پلی میالژی روماتیکا نشأت می‌گیرد که مستقیماً بر عضلات گردن اثر می‌گذارد. به علاوه وضعیت نامناسب گردن هنگام خوابیدن و گذاشتن سر روی بالش نیز به گردن درد دامن می‌زند. گردن درد معمولاً با احساس درد و سنگینی در گردن همراه است. حرکت دادن گردن یا چرخاندن سر گاهی موجب تشدید درد گردن می‌شود. بعضی موارد گردن درد با علائم دیگری مانند بی‌حسی، گزگز، حساسیت به لمس، درد تیز و تیر کشنده، احساس گرفتگی، دشواری در بلع، نبض زدن، شنیدن صدای فش فش در سر، گیجی و ورم غدد لنفاوی همراه است.

مشاوره قبل از تزریق نقاط ماشه ای برای تسکین درد


رعایت توصیه‌های زیر کمک می‌کند تا تجربه‌ی بهتری از تزریق در نقاط ماشه‌ای داشته باشید:

  • تغییر دستور مصرف داروها: احتمالاً پزشک از شما می‌خواهد که مصرف بعضی داروها، مانند داروهای رقیق کننده خون (از قبیل کومادین) را قبل از تزریق قطع کنید. البته قبل از قطع مصرف دارو باید با پزشک معالجتان مشورت کنید.
  • تهیه فهرست داروهای مصرفی: روز عمل فهرستی از تمام داروهای مصرفی فعلی خود، شامل داروهای بدون نسخه و ویتامین‌ها را به همراه داشته باشید.
  • رادیوگرافی یا دیگر روش‌های تصویربرداری: عکس‌ها و اسکن‌های قبلی را روز عمل به همراه داشته باشید.
  •   پرونده پزشکی: اگر وضعیت سلامتی‌تان تغییر کرده است، حتماً باید شرایط جدید را به پزشک معالجتان اطلاع دهید.
   • اگر عفونتی در بدن یا روی پوست وجود داشته باشد، تزریق در نقاط ماشه‌ای تا زمان برطرف شدن عفونت به تاخیر انداخته می‌شود.
   • اگر در حال مصرف داروهای ضدویروسی باشید، تزریق انجام نمی‌شود، چون ممکن است این داروها با استروئیدهای مورد استفاده در تزریق تداخل ایجاد کند.
   • چون تزریق استروئید باعث بالا رفتن قند بیماران دیابتی می‌شود، قند این گروه از بیماران باید حین درمان کنترل شود و دستور مصرف داروها در صورت لزوم تغییر داده شود.
   •    هر گونه حساسیت را باید به پزشک اطلاع دهید.
   •   احتمال بارداری را باید با پزشک در میان بگذارید.
   •    چنانچه ظرف دو هفته بعد از تزریق قصد سفر خارجی یا سفر با هواپیما را دارید، موضوع را به پزشک اطلاع دهید، شاید لازم باشد که زمان تزریق را تغییر دهید.

مراحل تزریق در نقاط ماشه‌ای


مراحل تزریق در نقاط ماشهای

تزریق در نقاط ماشه‌ای را می‌توان در مطب پزشک انجام داد. خود تزریق فقط چند دقیقه طول می‌کشد، اما باید 60 ـ 30 دقیقه را برای کل عمل در نظر بگیرید. بیمار حین عمل هوشیار است و می‌تواند صحبت کند. مراحل تزریق در نقاط ماشه‌ای به شرح زیر است:

 •   تنظیم وضعیت بیمار: بسته به این که تزریق در کدام نقطه انجام می‌شود، بیمار می‌نشیند یا دراز می‌کشد.
 • بی‌حس کردن پوست: ناحیه‌ی تزریق بی‌حس می‌شود.
 • تزریق: پزشک سوزن کوچکی را در نقطه ماشه‌ای فرو می‌کند. محلولی که تزریق می‌شود شامل داروی بی‌حسی و گاهی استروئید، برای کاهش التهاب است. اگر به دارو حساسیت داشته  باشید، تکنیک سوزن خشک که در آن دارویی تزریق نمی‌شود، انجام می‌شود.
 • درد گذرا: تزریق در تریگر پوینت باعث دردی می‌شود که چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد.
 • تسکین درد: نقاط ماشه‌ای و حساس بعد از این تزریق شل می‌شود.
 • تکرار تزریق: در یک جلسه می‌توان تزریق در چند نقطه‌ی ماشه‌ای را انجام داد.

بعد از تزریق در نقاط ماشه‌ای


 •  بیمار بعد از تزریق تقریباً 20 دقیقه تحت نظر گرفته می‌شود تا پزشک مطمئن شود که بیمار واکنش نامناسبی به دارو یا تزریق نشان نمی‌دهد.
 • اگر تزریق در بازو یا پا انجام شده باشد، بیمار باید همراهی داشته باشد که او را به خانه برساند. رانندگی کردن در حالت گیجی یا بی‌حالی مجاز نیست.
 • درد بعد از تزریق به سرعت به مدت چند ساعت و تا از بین رفتن اثر داروی بی‌حسی آرام می‌شود.
 • دور ناحیه تزریق تا چند روز حساس و دردناک است. چند بار در روز یخ گذاشتن روی موضع دردناک این ناراحتی را تسکین می‌دهد.

مراقبت بعد از تزریق در نقاط ماشه‌ای

رعایت توصیه‌های زیر کمک می‌کند تا دوران بهبود بعد از تزریق در نقاط ماشه‌ای را بدون مشکل پشت سر بگذارید:

 • تحت کشش قرار دادن ناحیه‌ی درمان در چند روز نخست بعد از تزریق بسیار مهم است. از پزشک معالجتان بخواهید که تمرین‌های کششی مناسب را برای تسریع دوران بهبود به شما یاد بدهد.
 • تمرین‌های کششی و ملایم را تا چند روز بعد از تزریق طبق دستور پزشک انجام دهید.
 • مدتی بعد از تزریق به پزشک معالحتان مراجعه کنید تا پزشک واکنش بدن به تزریق را بررسی کند و برنامه‌ی توانبخشی را در صورت لزوم تغییر بدهد.

اثر تزریق در نقاط ماشه‌ای بر کاهش درد

تزریق در نقاط ماشه‌ای روش موثری برای تسکین درد است، به ویژه اگر در کنار ورزش درمانی و درمان دارویی انجام شود. درد بسیاری از بیماران کم می‌شود و درد برخی کاملاً آرام می‌شود. اگر درد کمتر شود، اما کاملاً از بین نرود، پزشک توصیه می‌کند که تزریق تکرار شود.

عوارض و خطرات جانبی تزریق در نقاط ماشه ای

عوارض جانبی تزریق در نقاط ماشه‌ای عبارت است از:

  • خونریزی جزئی محل تزریق
  • کبودی: کبودی بعد از چند روز برطرف می‌شود.
  • تشدید موقتی درد یا احساس ناراحتی عمومی
  • خستگی مزمن
  • حالت تهوع
  • گیجی
  • عفونتبه این پست امتیاز دهید.