بیرون زدگی دیسک کمر ممکن است برای هر فردی در هر سنی اتفاق بیفتد اما در جمعیت­‌های مسن یا افرادی که برای مدت زمان طولانی درگیر فعالیت بدنی شدید هستند شایع­تر است. درک علائم، دلایل و درمان بیرون زدگی دیسک برای جلوگیری از وخیم شدن شرایط بسیار مهم است. امروزه اوزون درمانی یکی از روش‌های حداقل تهاجمی برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر و بسیاری از دردهای مفصلی شناخته شده است. تزریق گاز اوزون در ناحیه­‌ی آسیب دیده دیسک به فرایند ترمیم دیسک، کاهش درد کمر و التهاب کمک بسیاری می­‌کند. هنگامی که اوزون در دیسک تزریق می­‌شود، آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی تولید می­‌شود که مواد سمی موجود در فضای دیسک داخلی را خنثی می‌کنند و باعث کوچک شدن دیسک می‌­شوند. اوزون درمانی دیسک کمر یک درمانی کاملاً طبیعی است و هیچ خطری بیمار را تهدید نمی­‌کند. برخی از پزشکان بر این باورند که اوزون درمانی در کنار سایر روش‌های درمانی مانند فیزیوتراپی و یا سایر تزریقات مفصلی می­تواند نتیجه­‌ی مثبت­‌تری داشته باشد. در ادامه­‌ی مطلب درباره­‌ی اوزون درمانی بیرون زدگی دیسک کمر بیشتر توضیح داده شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی درمان دیسک کمر با اوزون درمانی و یا رزرو نوبت در کلینیک درد ماهان با شماره تلفن­‌های  0218886662902188866639 تماس حاصل فرمایید.

علت بیرون زدگی دیسک 


شایع‌ترین علت بیرون زدگی دیسک کمر، وضعیتی است که ممکن است بر اثر فرایند طبیعی بالا رفتن سن و دژنراسیون دیسک همراه با دیگر عوامل خطر باشد. دیسک‌ها ممکن است به مرور زمان آسیب‌پذیرتر شوند.

موارد زیر از علل احتمالی بیرون­ زدگی دیسک کمر می­باشد:

 • افرادی که سبک زندگی کم‌تحرکی داشته‌اند یا افرادی که سیگار می‌کشند، احتمال ابتلا به بیرون زدگی دیسک کمر در آن‌ها بیشتر می‌باشد.
 • فشار مداوم بر روی دیسک به خاطر آسیب دیدگی یا بلند کردن اجسام سنگین و کشیدگی بیش‌ازحد می‌تواند آن‌ها را در طول سال‌ها تخریب کند.
 • ضعیف شدن عضلات کمر می‌تواند روند این تخریب را تسریع کنند و ممکن است منجر به فتق ناگهانی دیسک ضعیف شده شود.
 • اگرچه بیرون زدگی دیسک کمر ممکن است با گذشت زمان رخ دهد، فتق دیسک ممکن است به سرعت در اثر تروما و آسیب دیدگی ایجاد شود.
 • وضعیت قرارگیری نادرست بدن، به طور مثال حالت نادرست بدن در هنگام خواب، نشستن، ایستادن یا ورزش، همه عوامل خطرزا هستند که می‌توانند به پیشرفت عارضه‌ی بیرون زدگی دیسک کمر کمک کنند.
 • چاقی
 • ورزش یا فعالیت‌های پربرخورد نیز از عوامل خطر این عارضه محسوب می‌شوند.
 • دونده‌هایی که نمی‌توانند از کفش‌های مناسبی استفاده کنند که دارای پشتیبانی ارتوپدی خوبی باشند، ممکن است دچار بیرون زدگی دیسک کمر شوند.
 • فعالیت‌هایی که فشار و استرسی را روی ستون فقرات وارد می‌کنند، می‌توانند منجر به ضعیف شدن دیسک‌ها شود.

پس از تشخیص علت بیرون­ زدگی دیسک کمر و مشاهده­ی میزان آسیب دیدگی دیسک، بهترین گزینه­ی درمانی برای بیمار توصیه می­شود. اوزون درمانی بیرون­ زدگی دیسک کمر ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد.

علائم بیرون­ زدگی دیسک کمر 


علائم بیرون¬ زدگی دیسک کمر

اگر بیرون زدگی دیسک کمر هنوز به مرحله فتق و پارگی دیسک نرسیده باشد، ممکن است بیمار درد کمی داشته باشد. بیرون زدگی دیسک کمر ممکن است به هیچ وجه درد نداشته باشد زیرا به حد و شدت خاصی نرسیده است و این می‌تواند تشخیص علائم بیرون زدگی دیسک کمر را قبل از شدیدتر شدن شرایط دشوار کند.

معمولاً، بیرون زدگی دیسک کمر باعث ایجاد فشار بر روی اعصاب اطراف آن می‌شود و این خود باعث ایجاد انواع علائم می‌شود. علائم و نشانه‌های ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر ممکن است از سوزن سوزن شدن و بی‌حسی تا درد متوسط ​​یا شدید متغیر باشند. در بیشتر موارد، هنگامی که بیرون زدگی دیسک کمر به این مرحله (علائم شدید) رسیده باشد، به این معناست که به فتق و پارگی دیسک نزدیک شده‌یا دیسک در حال فتق است.

 • احساس سوزن سوزن شدن یا درد در انگشتان دست، کف دست، بازو، گردن یا شانه‌ها. این می‌تواند نشان‌دهنده‌ی بیرون زدگی دیسک کمر در ناحیه گردنی باشد.
 • درد در پا، ران، پایین ستون فقرات و باسن. این شایع‌ترین علامت است و می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک مسئله در ناحیه کمر باشد.
 • مشکل در راه رفتن یا احساس وجود یک اختلال در هنگام بلند کردن یا نگه داشتن اجسام.

این علائم نیاز به ارزیابی فوری پزشکی دارند زیرا ممکن است نشانه‌ای از یک وضعیت بالقوه‌ای باشد که جان فرد را به خطر می‌اندازد.

هنگامی که عصب سیاتیک تحت تأثیر قرار می‌گیرد، علائم و دردی در یک پا یا پای دیگر به وجود می‌آید، اما معمولاً در هر دو آن‌ها به وجود نمی‌آید. بی‌اختیاری مثانه می‌تواند به دلیل وجود یک دیسک بیرون زده و فشرده شدن اعصاب مسئول کنترل مثانه ایجاد شود. در این حالت، فوراً به پزشکی مراجعه کنید و باید تحت درمان اورژانسی قرار بگیرید. درد در ناحیه‌ی بالای کمر که به شمت شکم یا قفسه سینه کشیده می‌شود ممکن است نشانه‌ای از بیرون زدگی دیسک کمر در قسمت میانی ستون فقرات باشد. اسپاسم عضلانی نیز ممکن است با هرگونه بیرون زدگی دیسک کمر رخ دهد. در حالی که ممکن است برخی از بیماران سال‌ها بدون علائم آزاد دهنده‌ای به زندگی خود ادامه دهند، برخی دیگر ممکن است علائم شدید یا خطرناکی را تجربه کنند

برای کاهش علائم درد، التهاب و اسپاسم عضلات کمر اوزون درمانی دیسک کمر می­تواند گزینه­ مناسبی باشد. پزشک با بررسی علائم درد تزریق گاز اوزون را برای بیمار انجام می­دهد. شاید برای شما سؤال شود که اصلاً اوزون درمان چیست و چگونه می­تواند اثر بخش باشد؟ در ادامه توضیح داده شده است.

اوزون درمانی چیست؟


اوزون درمانی چیست

ازن یک شکل فعال شده‌ی اکسیژن است که مستقیماً به دیسک دچار مشکل تزریق می‌شود تا بافت اسکار و مواد بیرون زده دیسک را جدا کند و به بدن این امکان را می‌دهد تا قطعه دیسک را به‌خوبی و با موفقیت هضم و مجدداً جذب کند.

مزایای اوزون درمانی ستون فقرات و دیسک کمر


مزایای اوزون درمانی ستون فقرات و دیسک کمر

اوزون درمانی به ویژه برای بیماری‌هایی در ناحیه مهره‌ها به ویژه در موارد فتق دیسک مؤثر است. فتق دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که دیسک بین مهره‌ای به سمت ریشه‌ی عصب حرکت کرده و عصب را فشرده کند یا گیر بیاندازد. در نتیجه، مواد عصبی سمی ترشح می‌شود که باعث تحریک ریشه عصب و مشکلات التهابی و عروقی می‌شود که بر بافت‌های اطراف تأثیر می‌گذارد و این باعث ایجاد درد ناشی از فتق می‌شود. در اینجاست که اوزون درمانی عمل می‌کند، اکسیژن‌رسانی را به منطقه آسیب دیده بهبود می‌بخشد و با خنثی کردن و بازداری از تولید مواد دارای سمیت عصبی و همچنین تعدیل کردن پاسخ سیستم ایمنی، درد و التهاب را از آن منطقه دور می‌کند. اوزون همچنین بخشی از دیسک را که بیرون زده است، خشک می‌کند که منجر به کاهش آن یا حتی ناپدید شدن آن می‌شود.

استفاده از گاز اوزون در فضای اپیدورال آندوسکوپی نخاعی از بیماران ظاهراً بی‌خطر است و تأثیرات مثبتی را، در مراجعات حداقل هر 6 ماه یک‌بار و به ویژه در بیمارانی که درد غیرعصبی دارند – حتی در موارد مزمن و غیره – می‌گذارد. به طور معمول، اوزون با از بین بردن واسطه‌های التهابی، از طریق یک فرآیند اکسیداسیونی که ایجاد می‌کند، برای رفع درد در دیسک تخریب‌شده تزریق می‌شود

چه کسانی نمی‌توانند از این روش استفاده کنند؟


اوزون درمانی دیسک کمر برای بیماران با شرایط زیر توصیه نمی­شود:

 • کمردردی که در آن دیسک در تصاویر سی‌تی‌اسکن و ام آر آی طبیعی به نظر می‌رسد
 • سرطان یا تومورهای نخاعی دیگر
 • سل یا سایر عفونت‌های نخاعی
 • تنگی شدید ستون فقرات به دلیل تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات و دیسک‌ها
 • اسپوندیلولیستزیس (درجه 2 یا 3) که باعث بی‌ثباتی ستون فقرات می‌شود

برای داشتن نتیجه­ی بهتر، رعایت دستورالعمل‌های زیر بعد از درمان دیسک درمان با اوزون درمانی لازم است:

دوره‌ی بهبودی بعد از اوزون درمانی چگونه است؟


برای داشتن نتیجه‌ی بهتر، رعایت دستورالعمل‌های زیر بعد از درمان دیسک درمان با اوزون درمانی لازم است:

 • 48 ساعت اول استراحت در تختخواب توصیه می‌شود
 • از روز سوم 10-15 دقیقه پیاده‌روی توصیه می‌شود
 • داشتن فعالیت کامل به استثنای فعالیت شدید از روز ششم
 • خم شدن به جلو و بلند کردن اجسام سنگین برای 4 هفته بعد از تزریق مجاز نیست
 • تمرینات ستون فقرات فقط بعد از 3 هفته و پس از مشورت با پزشک شروع شود

درمان بیرون­ زدگی دیسک کمر علاوه بر ازون درمانی دیسک کمر


در ابتدا بیمار باید وضعیت قرارگیری بدن و انجام فعالیت‌های خود را تغییر دهد (حالت خوابیدن، نشستن و حمل بار) تا به کاهش علائم یا درد ناشی از دیسک آسیب دیده کمک کند. تشخیص و رسیدگی بیماری‌ها و مشکلاتی که علت بروز این آسیب شده اند، ممکن است به کند شدن و کنترل وخامت این شرایط کمک کند.

 • قبل از فتق دیسک، بسیاری از روش‌های درمانی غیر جراحی در مدیریت بیرون زدگی دیسک کمر موفق عمل می‌کنند. گزینه‌های مدیریت درد به شدت مسئله بستگی دارد. ناراحتی و دردهای خفیف تا متوسط ​​را می توان با داروهای ضد التهابی هم بدون نیاز به نسخه و هم با نسخه برطرف کرد.
 • برای کمک به بیماران چاق می توان از یک برنامه کاهش وزن و ورزش سالم استفاده کرد.
 • در بعضی موارد، پزشک ممکن است فیزیوتراپی را برای تقویت عضلات در ناحیه کمر و بازیابی هرگونه تحرک از دست رفته، توصیه کند.
 • همچنین برای کاهش علائم درد، استفاده از پدهای گرمایش، کیسه های یخ، ماساژ درمانی و ورزش توصیه می‌شود. برخی از پزشکان ممکن است برای حمایت از منطقه آسیب دیده برای مدت زمان طولانی، استفاده از بریس یا کمربند طبی را توصیه کنند. در موارد اضطراری که بیرون زدگی دیسک عواقب می‌تواند خطرناکی را برای زندگی ایجاد کند، می‌توان عمل جراحی را انجام داد، البته این موارد نادر است.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان