درمان سریع رگ به رگ شدن کمر (کشیدگی عضله)با تشخیص به موقع نشانه ها

رگ به رگ شدن کمر

رگ به رگ شدن کمر یکی از علت‌های شایع کمر درد است و تقریبا هر فردی درد در نقاط مشابه آن را در طول زندگی خود تجربه می‌کند. آسیب به رباط‌ها به رگ به رگ شدن کمر اشاره می‌کند در حالی که آسیب به تاندون‌ها و / یا عضلات به کشیدگی اشاره دارد و مربوط می‌شود. در اکثر مواقع رگ به رگ شدن کمر و کشیدگی عضلات کمر در نتیجه‌ی عملکردهایی مانند خم کردن ناگهانی، چرخش یا دیگر حرکات شدید اتفاق می‌افتد. این حرکات که فشار شدید بر روی رباط‌ها یا ماهیچه‌ها کمر ایجاد می‌کند.

فهرست مطالب

کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر

کشیدگی آسیبی است که یا به عضله یا تاندون را درگیر می‌کند. تاندون‌ها باندهای فیبری سفت و محکمی از بافت هستند که ماهیچه‌ها را به استخوان متصل می‌کنند. با کشیدگی در ناحیه‌ی کمر ماهیچه‌ها و تاندون‌هایی که ستون فقرات را محافظت می‌کند پیچ خورده، کشیده یا پاره می‌شوند.
رگ به رگ شدن کمر، کشیدگی یا پاره شدن رباط‌ها را شامل می‌شود. رباط‌ها‌ باندهای فیبری بافتی هستند که دو یا چند استخوان را در یک مفصل به هم متصل می‌کند. و از حرکات بیش از حد مفاصل جلوگیری می‌کند..
برای درمان رگ به رگ شدن کمر پزشک معالج ازدارو، فیزیو تراپی همراه با ورزش و در موارد محدود از جراحی استفاده می‌کند.

شما عزیزان می‌توانید برای دریافت بهترین روش درمان به کلینیک درد ماهان مراجعه فرمائید.

علت رگ به رگ شدن کمر /کشیدگی در ناحیه کمر


 علت رگ به رگ شدن کمر -کشیدگی در ناحیه کمر

دو نوع رگ به رگ شدن کمر بالا و پایین وجود دارد. که دلایل آ ن عبارتند از:

علت رگ به رگ شدن کمر در ناحیه پایین / کشیدگی کمر

 • چرخش یا کشش ناگهانی یک ماهیچه یا تاندون در قسمت پایین کمر به طور مثال کشش در طول انجام تمرین یا ورزش
 • استفاده بیش از حد و یا به کار گرفتن طولانی مدت از عضلات پایین کمر به طور مثال حمل وسایل سنگین در هر روز
 • قرارگیری در حالت نادرست هنگام بلند کردن وسایل یا اعمال فشار بیش از حد به عضلات پشت کمر در هنگام بلند کردن وسایل سنگین
 • اعمال فشارهای مکرر به ماهیچه‌های کمر به وسیله قرار گیری در حالت‌های نامناسب بدن، بلند کردن اجسام، و مکانیک بدن در طول فعالیت‌های روزانه.
 • حوادثی که باعث جراحات و آسیب به ستون فقرات و دیگر ساختارهای کمر
 • عوامل دیگر مانند اضافه وزن، انحنا بیش از حد ققسمت پایین کمر و داشتن ماهیچه‌های ضعیف پشت کمر یا ناحیه شکمی هم چنین می‌تواند منجر به کشیدگی در قسمت پایین کمر شوند

علل رگ به رگ شدن / کشیدگی در ناحیه‌ی بالایی کمر

 • قرار گیری در حالت بد بدنی مانند افتادگی گردن و شانه
 • حرکات مکرر مانند بلند کردن و چرخیدن و خم شدن
 • علل ضربه و جراحتی مانند پرت شدن از ارتفاع یا تصادف که منجر به شکستگی‌های مهره یا سایر آسیب‌های ستون فقرات شده است

نشانه‌های رگ به رگ شدن / کشیدگی کمر


 نشانه‌های رگ به رگ شدن بالا و پایین کمر عبارتند از:

نشانه‌های رگ به رگ شدن یا کشیدگی قسمت تحتانی کمر

 • دردهای سخت و طاقت فرسا در قسمت پایین کمر که با حرکت کردن حتی بدتر هم می‌شود.
 • دردهای پایین کمر که حتی ممکن است به پایین باسن نیز انتشار پیدا کند
 • اسپاسم و گرفتگی عضلانی
 • سفتی در ماهیچه‌های پایین کمر
 • التهاب و تورم در محل آسیب دیده
 • از دست دادن نیرو و توانایی در ماهیچه‌های کمر
 • مشکلات راه رفتن، خم شدن به جلو یا طرفین و مستقیم ایستادن

نشانه‌های کشیدگی در ناحیه‌ی بالایی کمر

 • درد در قسمت میانه کمر، که ممکن است حرکات گردن را محدود کند
 • درد در قسمت بالای کمر که موقع نفس کشیدن عمیق، سرفه ، چرخش ستون فقرات در ناحیه قفسه سینه و یا ایستادن‌های طولانی مدت بدتر می‌شود
 • اسپاسم عضلانی در قسمت بالای کمر و گردن
 • سفتی و سختی عضلات در قسمت بالای کمر
 • کاهش محدوده حرکت در قسمت میانه کمر، گردن و شانه

تشخیص کشیدگی / رگ به رگ شدن کمر


 برای تشخیص رگ به رگ شدن کمر توسط پزشک مراحل زیر انجام می‌شود:

سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی

رگ به رگ شدن خفیف یا کشش در قسمت پایین کمر معمولا بر اساس سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود.

 • پزشک معالج شما ممکن است سابقه پزشکی شما را مرور کند و سوالاتی مانند جزئیات حوادث و یا عادات و شیوه زندگی شما بپرسدکه ممکن است علت رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر رانشان دهد باشد.
 • پزشک معالج شما همچنین می‌تواند یک معاینه فیزیکی را برای شناسایی سفتی یا تورم در کمرتان انجام دهد.

مطالعات به وسیله روش‌های تصویر برداری

اگر درد بیش از دو هفته باقی بماند و موجب ضعف و یا از دست دادن عملکرد شود، آزمایش‌های زیر توصیه می‌شود.

 • پرتو ایکس : تصویر برداری با اشعه ایکس از ستون فقرات ممکن است برای رد کردن احتمال شکستگی در استخوان، تومور یا عفونت به عنوان عامل درد استفاده شود.
 • ام آر آی : اسکن ام آر آی از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی استفاده می‌کند تا نمایی دقیق از ستون فقرات ایجاد کند. اگر آسیب‌های نخاعی یا رباطی که باعث ایجاد درد می‌شود وجود داشته باشد اسکن ام ار ای می‌تواند آن را شناسایی کند .
 • توموگرافی کامپیوتری (سیتی اسکن) : سی تی اسکن می‌تواند ناهنجاری‌های استخوانی را که ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه فوقانی کمر شود را شناسایی کند.

درمان برای رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمری


 هدف اصلی درمان رگ به رگ شدن یا کشیدگی عضلانی در کمر، کاهش درد و بهبود تحرک فرد در صورت محدود بودن بازه حرکتی او است. روش‌های درمانی دیگر شامل استراحت بر روی تخت، درمان به وسیله کمپرس سرد و گرم، داروهای کاهش دهنده درد، ورزش، و بالاخره جراحی در موارد شدید است.

استراحت بر روی تخت

اولین گام در درمان رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر و کاهش اسپاسم عضلات، استراحت است. بلافاصله پس از آسیب معمولا استراحت بر روی تختخواب توصیه می‌شود. این کار به کاهش علائم اسپاسم در کمر کمک می‌کند. هرچند که ، استراحت طولانی مدت (بیش از 48 ساعت) در فاز اولیه درد ممکن است باعث ایجاد ضعف در عضلات شود، و منجر به افزایش سطح ناتوانی بلند مدت شود. بنابراین به بیماران توصیه می‌شود پس از 48 ساعت استراحت به فعالیت‌های عادی بازگردند.

درمان به وسیله کمپرس سرد و گرم

درمان به وسیله کمپرس سرد شامل استفاده از بسته یخ و فشرده سازی شده یا فشار است. این درمان برای 48-72 ساعت اول پس از آسیب توصیه شده است و به مدت 15 تا 30 دقیقه انجام می‌شود تا بی حسی یا کرختی در منطقه مورد نظر استفاده شود. درمان با کمپرس سرد باعث کاهش تورم و درد در انسان می‌شود. از سوی دیگر، درمان با کمپرس گرم باید 48 تا 72 ساعت پس از آسیب آغاز شود. درمان گرم شامل بسته‌های آب گرم و حمام گرم است. کمپرس گرم به آرامش ماهیچه‌ها و کاهش دادن درد شدید و سفتی کمک می کند.

داروها

داروها

داروهایی که عمدتا در درمان رگ به رگ شدن یا کشیدگی کمر از آن استفاده می‌شود داروهایی مانند داروی ضد درد و داروهای آرامبخش عضلات را شامل می‌شود.

داروهای ضد درد

 داروهایی که برای کاهش درد استفاده می‌شوند:

 • پاراستامول: پاراستامول یکی از داروهای مهم ضد درد یا مسکن غیر اپیوئید است. این دارو منجر به کاهش درد و تب می‌شود، اما اثر ضد التهابی خاصی ندارد. پاراستامول معمولا برای کشیدگی عضلانی دردناک یا رگ به رگ شدن کمر توصیه می‌شود.
 • داروهای ضد التهابی: آسپیرین و سایر ترکیبات مرتبط، یک دسته از داروهای هستند که به عنوان داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) شناخته شده‌اند. این دارو ها درد و علائم التهاب مانند تب، تورم و قرمزی را کاهش می‌دهد. برخی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAID ها بدون نسخه در دسترس هستند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAID ها در انواع مختلفی از سندرمهای درد اسکلتی عضلانی، از جمله کمردرد، فشار عضلانی کمر، صدمات عضلانی، کشش لگن، درد گردن و غیره استفاده می‌شود.

آرامبخش‌های عضلانی

داروهایی مانند متاکسالون، متاکاربامول، ارفنادرین برای کاهش درد کمر ناشی از کشش عضله کمر تجویز می‌شود. بیشترین کاهش درد از این داروها در 7 تا 14 روز اول رخ می‌دهد، اما مزایا آنها ممکن است تا چهار هفته ادامه یابد. عوارض جانبی این داروها شامل خواب الودگی، تشنج و اثرات قلبی است.

طب فیزیکی 

در اولین ملاقات پزشک طب فیزیکی وضعیت شما را ارزیابی خواهد کرد و یک برنامه درمانی سفارشی بسته به علت آسیب، شدت آن و وضعیت کلی سلامت شما طراحی می‌کند. در مرحله اول درمان (به عنوان مثال فاز حاد) پزشک طب فیزیکی ما بر کاهش تورم، درد و اسپاسم عضلانی با استفاده از درمان‌های زیر تمرکز خواهند کرد:

تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکی یا تحریک الکتریکی عصبی – عضلانی (NMES) تکنیکی است که با استفاده از امواج الکتریکی انقباض ماهیچه‌ای را ایجاد می‌کند. الکترودها، که توسط یک واحد کنترل شده‌اند، بر روی پوست در یک منطقه‌ی از پیش تعیین شده‌ای قرار می‌گیرد. سپس جریان برق از واحد به الکترودها ارسال می‌شود و به عضله منتقل می‌شود و منجر به انقباض می‌گردد.

ماساژ بافت ترم

ماساژ بافت ترم

ماساژ بافت نرم با روش ورز دادن، نوازش کردن، مالش دادن که به آرامی بر روی ماهیچه‌های سفت انجام می‌گیرد. این ماساژ به منظور کمک به ایجاد حالت استراحت و آرامش ماهیچه‌ها انجام می‌شود. پس از چند دقیقه، شما می‌توانید احساس خوب را انتظار داشته باشید و قادر به حرکت بیشتر و به طور طبیعی هستید.

التراسوند

التراسوند

التراسوند شیوه درمانی است که معمولا در درمان فيزيکی استفاده می‌شود. از این روش برای گرم کردن عمیق در بافت نرم در بدن استفاده می‌شود. این بافت‌ها شامل عضلات، تاندون‌ها، مفاصل و رباط‌ها می‌باشد. التراسوند درمانی در درمان فیزیکی نباید با سونوگرافی تشخیصی اشتباه گرفته شود، که نوعی التراسونیک است که برای دیدن در داخل بدن، مانند بررسی یک جنین در دوران حاملگی استفاده می‌شود. درون واحد سونوگرافی PT شما یک کریستال کوچک است. هنگامی که یک شارژ الکتریکی به این کریستال اعمال می‌شود، آن را به سرعت مرتعش می‌سازد، امواج پیزوالکتریک را ایجاد می‌کند. این امواج از جبهه صوت التراسوند به عنوان امواج فراصوتی منتشر می‌شود. سپس موج اولتراسوند در هنگام استفاده از این شیوه درمانی، به بافت های آسیب دیده  شما وارد می‌شود. این امر باعث افزایش جریان خون و فعال شدن خون می‌شود، که منجر به مزایای نظری درمان می‌گردد.

آموزش مجدد ماهیچه (تکنیک انرژی عضلانی)

تکنیک انرژی عضلانی (MET) نوعی از درمان دستی یا منوال تراپی است که از انرژی خود عضله یرای شکل گیری انقباضات ایزومتریک ملایم به منظور استراحت عضلات استفاده می‌کند. این حالت استراحت عضلات از طریق خود به خودی یا مهار متقابل و یا طولانی شدن عضله انجام می‌گیرد. در مقایسه با کشش استاتیک که یک تکنیک غیر فعال است و در آن درمانگر تمام کارها را انجام می‌دهد، تکنیک انرژی عضلانی  MET یک روش فعال است که در آن بیمار نیز مشارکت فعال دارد. تکنیک انرژی عضلانی  MET بر پایه مفاهیم مهار خود به خودی و مهار متقابل است. اگر یک انقباض زیر حداکثری عضله به وسیله‌ی کشش همان عضله دنبال شود آن به عنوان مهار خود به خودی تکنیک انرژی عضلانی MET، شناخته شده است، و اگر یک انقباض زیرحداکثری یک عضله با کشش عضله مخالف دنبال شود. به عنوان مهار متقابل تکنیک انرژی عضلانی  MET شناخته می‌شود.

تمرینات

در مرحله دوم درمان، درمانگران فیزیکی شروع به ترکیب تمرینات و فعالیت‌های درمانی شایسته سازی زیر در برنامه درمان برای بهبود و بازگرداندن عملکرد افراد می‌کنند

 • تمرینات کششی
 • تمرینات موضعی
 • تمرینات استحکامی
 • طیف وسیعی از تمرینات حرکتی

کشش می‌تواند به کشیدگی کمر شما از راه‌های متعدد کمک کند! اگر چه گاهی اوقات کشش می‌تواند نادیده گرفته شود، اگر شما یک عضله را در پشت خود بکشید، می‌تواند کلید پروسه بهبودی شما باشد. کشش کمک می‌کند تا انعطاف پذیری را بهبود بخشد، عملکرد فیزیکی خود را بهبود ببخشد، استقامت شما را افزایش می‌دهد، احتمال آسیب را کاهش می‌دهد و جریان خون را افزایش می‌دهد

کشش زانو به سمت سینه

کشش زانو به سمت سینه

در حالی که بر روی کمر خود بر سطحی دراز کشیده‌اید انگشتان پای خود را به سمت آسمان قرار دهید. به آرامی زانو چپ خود را خم کنید و پای خود را به سمت سینه خود نزدیک کنید و بکشید. دست‌های خود را در اطراف ران یا زانو قرار دهید و آن را به سمت سینه خود بکشید. به مدت 10 ثانیه در این موقعیت خود را نگه دارید، سپس با پای دیگر تکرار کنید.

دو زانو به سمت قفسه سینه

دو زانو به سمت قفسه سینه

بر روی زمین از سمت کمر دراز بکشید، دو زانو خود را خم کنید و کف پاهای خود را بر روی زمین قرار دهید. سپس، به آرامی دو زانوی خود را بالا بیاورید و به سمت سینه خود بکشید. زانوها را با دستان خود نگه دارید. در ادامه زانوها را بالا بیاورید و آنها را در نزدیکی سینه قرار دهید و در این حالت به مدت 10 ثانیه بمانید، سپس تکرار کنید.

کشش مفصل ران

. کشش مفصل ران

در حالی که بر روی پاهای خود ایستاده اید و پاها در راستای عرض شانه قرار دارد، با پای راست خود یک گام به سمت عقب بردارید. زانوی چپ خود را خم کنید و وزن خود را بر روی مفصل باسن سمت راست خود جابه جا کنید در حالی که پای راست را با زاویه 90 درجه نگه می‌دارید، بیشتر به سمت جلو خم شوید و پای راست خود را به سمت پایین ببرید تا جایی که شما می‌توانید کشش بیرونی ماهیچه باسن خود را احساس کنید سپس با پای دیگر تکرار کنید.

حالت کشش گربه / گاو

حالت کشش گربه -گاو

با زانو زدن با چهار دست و پا این حرکت را آغاز کنید. به طوری که دست‌ها در راستا و زیر شانه‌ها قرار گیرد و زانوهایتان در راستای باسن قرارگیرد. سپس درحالی که به طور عمیق بازدم انجام می‌دهید، ستون فقرات خود را به آرامی به شکل قوس درآورید. همانطور که شما دم انجام می‌دهید، مرکز بدن خود را به سمت پشت بکشید (مثل یک گربه). این حرکت را در حدود ده بار انجام دهید.

جراحی

جراحی ممکن است در موارد شدید دیده شود زمانی که پارگی رباط یا فیبر عضلانی وجود دارد.

روش‌های پیشگیری از رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر


برای جلوگیری از پیشگیری از رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر ، شما باید از برخی نکات در شیوه زندگی همانطور که در زیر آمده است، پیروی کنید

 • هنگام بلند کردن یک جسم سنگین در نزدیکی جسم قرار بگیرید و از قسمت زانوهای خود خم شوید و پشت خود را صاف نگه دارید
 • در هنگام حرکت بعد از بلند کردن جسم سنگین از پاهای خود را به منظور چرخیدن استفاده کنید و کمر خود را نچرخانید.
 • هنگام ورزش کردن و یا حتی در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره از هر گونه چرخش و حرکات ناگهانی خود داری کنید.
 • از استراحت در رختخواب بیش از 48 ساعت اجتناب کنید استراحت طولانی مدت می‌تواند منجر به تضعیف گروه‌ عضلات مهمی شود که از کمر شما حمایت میکند و آن را ثابت نگه میدارد.
 • تمرینات فیزیکی مانند تمرینات کرانچ و یا تقویت عضلات شکمی را انجام دهید تا پایداری ستون فقرات بیشتری داشته باشید.
 • شما همچنین می توانید تمرینات مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی سریع را در نظر بگیرید که استرس بیشتری بر روی کمر شما قرار نمی‌دهد
 • از خوابیدن روی معده خود اجتناب کنید زیرا که در این موقعیت پشت شما انحنا پیدا می‌کند که می تواند درد گردن و یا پشت شما را تشدید کند
 • در هنگام رانندگی صندلی را در نزدیکی فرمان ماشین به منظور حفظ منحنی‌های طبیعی بدن شما قرار دهید.
 • اگر مجبور هستید به مدت طولانی در یک جا بنشینید، حتما در فواصل کوتاه بلند شوید و بایستید.
 • همیشه حالت صحیح بدن خود را در حالت ایستاده یا نشسته حفظ کنید.
 • وزن بدن خود را در حد نرمال حفظ کنید. وزن اضافی می‌تواند بر ستون فقرات و عضلات کمر شما فشار وارد کند.

سوالات رایج


رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر به چه میزان رایج است؟

رگ به رگ شدن و کشیدگی کمر آسیب بسیار رایجی است. بعد از سر درد مشکلات کمر درد بسیار شایع هستند. در کنار سردرد، مشکلات مربوط به کمر شایع ترین شکایت متخصصان مراقبت‌های بهداشتی هستند

چقدر طول می‌کشد تا کشیدگی کمر بهبود یابد؟

در صورتی که درمان مناسب داده شود، رگ به رگ شدن کمر معمولا می‌تواند طی شش تا هشت هفته بر طرف شود. با این حال، زمان بازیابی کامل به وسیله شدت آسیب یا علت اصلی فشار و کشیدگی بر روی عضله پشت مشخص می‌شود.
به این پست امتیاز دهید.