روش های حذف فواصل بین دندان ها

دندان ها ی دائمی به طور طبیعی تماس ملایمی با یکدیگر دارند به گونه ای که وقتی یک نخ دندان را از بین آن ها رد می کنید با یک صدای کلیک از بین دندان ها رد می شود.ولی در برخی از افراد بین دندان ها فاصله وجود دارد و طرح لبخند فرد تحت تأثیر قرارمی گیرد. با استفاده از انجام ارتودنسی  توسط متخصص ارتودنسی می توان فاصله بین دندانها را حذف کرد.

علل ایجاد فاصله بین دندان ها:

فاصله بین دندان ها به دلایل مختلفی به وجود می آید که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-بزرگ تر بودن اندازه فک نسبت به اندازه دندان ها: دراین افراد بین تمام دندان ها فاصله وجود دارد.

2-نداشتن برخی از دندان ها: در برخی افراد یک یا چند دندان از ابتدا وجود ندارد و همین مسئله باعث می شود بین دندان ها فاصله ایجاد شود.

3-وجود دندان های اضافی در فک: در برخی افراد یک دندان اضافی بین دو دندان جلو وجود دارد وهمین مسئله باعث فاصله بین دندان ها می شود.

4-وجود فرنوم بزرگ بین دندانی :فرنوم محل چسبندگی عضلات لب به فک بالا می باشد که به صورت پرده ای می باشد که می توان آن را از داخل لب بالا لمس کرد.درصورتی که این فرنوم بزرگ باشد ودر رویش دندان های جلو اختلال ایجاد کند بین دندان ها فاصله ایجاد می شود.

5-از دست دادن یرخی دندان ها:درصورتی که دندانی از دست برود سایر دندان ها به سمت محل بی دندانی حرکت کرده ونظم دندان ها از بین می رود.در این حالت فاصله های غیر قرینه وبسیاربدشکلی در دندان ها ایجاد می گردد.

5-بیماری های لثه:بافت نگهدارنده دندان اگر بیمار شود دندان ها حرکت کرده وفاصله هی زشتی در دندان ها ایجاد می گردد.

روش های درمانی اصلاح فواصل بین دندانی:

این فواصل را به روش متعدد می توان بست که عبارتند از: ارتودنسی یا حرکت دادن دندان ها ، استفاده از کامپازیت ها ، باندینگ ،لامینیت چینی و در موارد شدیدتر ، استفاده از بریج (Bridge ) یا پل برای اضافه کردن یک دندان.

ارتودنسی دندان چیست؟

فضاي بيشتر از دو ميلي‌متر را نمي‌توان با كامپوزيت پر كرد چون دندان خيلي پهن مي‌شود و زيبايي كه مدنظر بيمار است برآورده نمي‌شود. به همين دليل اگر فضاي زيادي بين دندان‌ها وجود داشته باشد معمولا بايد افراد براي ارتودنسي مراجعه كنند چون با وجود زمان طولاني، نتيجه قابل پيش‌بيني است و بيمار هيچ بافتي از دندان را از دست نمي‌دهد.  يكي از ايمن‌ترين و بهترين‌ راه‌هاي از بين بردن فاصله بين دندان‌ها ارتودنسي از سنين پايين است. اين درمان كمك مي‌كند در بسياري از موارد فاصله بين دندان‌ها از بين برود.

باندینگ دندان چیست ؟

یکی از مهمترین روش های بستن فاصله بین دندان ها است .این روش بدین صورت است که مواد ترمیمی همرنگ دندان به کمک چسب های مخصوص (باندینگ) به کناره دندان ها اضافه شده وفرم داده می شود تا دندان ها به صورت طبیعی در آیند . با این روش می توان دندان ها را به شکل جدید درآورد وطرح لبخند وی را تصحیح نمود.استفاده از این روش به طور معمول نیازی به تراش دندان ندارد. مزیت این روش آن است که آن دندان‌ها تراش نمی‌خورند و زیبایی مناسب و منطبق با دندان‌های طبیعی را می‌توان مشاهده کرد. دکتر زرگری‌نژاد می‌گوید: « اگر قرار باشد فرد از روش تهاجمی استفاده کند می‌توان به‌طور مستقیم و در یک جلسه و با کامپوزیت‌های رنگ دندان آن را در مطب انجام داد. اما راه دیگری نیز وجود دارد و آن اینکه قالب از بیمار گرفته و به لابراتوار ارجاع داده می‌شود تا ونیری تهیه کند که بعد روی دندان چسبانده شود.» توجه داشته باشید دوام این روش به موادی که استفاده می‌شود، مهارت پزشک و البته مراقبت‌های خودتان بستگی دارد.

کامپازیت دندان چیست؟

بهترین راه برای درمان این فاصله استفاده از کامپوزیت نوری است. به این صورت که با استفاده از مواد هم رنگ که برای ترمیم دندان ‌های قدامی استفاده می ‌شود این فضاها پوشیده می ‌شود. در این نوع ترمیم از دندان هیچ مقداری برداشت نشده و تراش داده نمی ‌شود بلکه با استفاده از تکنیک ‌هایی این مواد، چسبندگی محکمی با دندان پیدا می ‌کنند. با مراقبت معمولی سال‌ های سال می ‌توان از آن استفاده کرد اگر به هر علتی این نوع ترمیم آسیب ببیند دوباره در عرض 20 دقیقه قابل ترمیم و باز سازی می ‌باشد و حسن دیگر آن این است که در صورتی که نخواستیم دوباره می ‌شود برداشت و دندان ‌ها را به حالت اول برگرداند. چیزی که هیچ ‌وقت بیمار بعد از دیدن زیبایی ایجاد شده راضی نخواهد شد. با این نوع ترمیم ‌ها به خوبی می‌ شود غذا خورد و مسواک زد و فعالیت ‌های روزانه داشت و همراه با جرم‌ گیری سالانه با یک پولیش شفافیت اولیه خود را دوباره باز می ‌یابد.

لامینیت چینی دندان چیست؟

ونیرهای چینی یا لامینیت ها قطعات نازکی از جنس چینی هستند که به جای مینای دندان قرار می گیرد ودرمان مناسبی برای فاصله دندان ها درمواردی است که همه دندان های جلو درگیر هستند.استفاده از این نوع درمان هنگامی که فقط یک فاصله بین دندان های جلو وجود دارد منطقی به نظرنمی رسدمگر این که اهداف دیگری نظیر تصحیح رنگ وفرم دندان ها نیز مدنظر باشد.در این روش سطح روئی دندان بین 0.5 تا 0.7 میلیمتر تراش می خورد.

بریج دندان چیست؟

وقتی یک دندان کشیده می شود، احتمالا یک فضای خالی بین دو دندان ایجاد می شود. بریج برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به کار می رود. به این ترتیب که دندانپزشک دو دندان کناری ناحیه بی دندانی را تراش می دهد و یک پروتز که متشکل از سه دندان مصنوعی است، روی این دو دندان و ناحیه بی دندانی می گذارد . به این صورت چیزی شبیه یک پل بین دو دندان ایجاد می شود که به آن بریج می گویند و به طور ثابت جایگزین دندان از دست رفته می شود. همان گونه که پیداست، برای جایگزین کردن دندان ها به روش بریج، بایستی در دوطرف ناحیه بی دندانی، دندان هایی وجود داشته باشند و این دندان های پایه، باید از نظر استحکام ریشه و لثه در وضعیت مطلوب باشند. بریج ها از جنس چینی یا سرامیک اتصال یافته به فلز و گاهی مواقع تنها چینی و یا سرامیک ساخته می‌شوند.

از سري مطالب پزشکي عمومي و غير تخصصي سايت (اطلاعات عمومي و غير تخصصي پزشکي براي افزايش دانش سلامت و اطلاعات عمومي پزشکي بازديدکنندگان)

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان