درد در ناحیه‌ی گودی کمر، مسئله‌ای نگران کننده برای افراد دچار این عارضه می‌باشد. بر اساس تجربیات متخصصین ستون فقرات ثابت شده است که عوامل متعددی از جمله آسیب‌ در عضلات، رباط و عصب‌های ستون فقرات از علل مکرر درد در ناحیه ی گودی کمر می‌باشند. وضعیت قرار گرفتن بدن در هنگام نشستن و ایستادن، بیماری‌های دژنراتیو مانند آرتروز و دیسک کمر نیز می‌توانند باعث از بین رفتن ساختارهای نخاعی و فشار بر نخاع یا اعصاب و در نهایت منجر به درد در پایین ستون فقرات و گودی کمر شوند. فشار عصبی در گودی کمر می‌تواند باعث گسترش علائم به لگن و پاها شود. برای تعیین علت درد در گودی کمر معاینه پزشکی لازم است تا دوره مناسب درمان مشخص شود. اکثر افراد مبتلا به کمردردهای مختلف با درمان‌های غیر جراحی تسکین پیدا ‌می‌کنند. با این حال، در تعداد کمی از افراد مبتلا به درد در گودی کمر، علائم پیشرفت می‌کنند یا ادامه می‌یابند، و جراحی می‌تواند یک درمان موثر باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌­ی درمان درد در ناحیه‌ی گودی کمر و یا رزرو نوبت در مطب دکتر حیدریان با شماره تلفن­‌های 0218886662902188866639 تماس حاصل فرمایید.

 علت درد در ناحیه‌ی گودی کمر 


علت درد در ناحیه‌ی گودی کمر

در اینجا برخی از دلایل متداول که ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه گودی کمر شما شوند، آورده شده است:

فشار عضله یا کشیدگی رباط 

یکی از رایج ترین انواع درد در ناحیه گودی کمر از رباط‌های رگ به رگ شده و عضلات کشیده ناشی می‌شود. این حالت بسیار رایج است زیرا ممکن است برای هر کسی ، در هر مکان ، در هر سنی اتفاق بیفتد. اگرچه کسانی که عضلات ضعیف تری دارند در معرض خطر بیشتری هستند ، حتی ورزشکاران حرفه ای نیز می‌توانند از آسیب کمر و اسپاسم رنج ببرند. بلند كردن اجسام سنگین یا بلند كردن نادرست اجسام می‌تواند فشار زیادی به ستون فقرات وارد كند و به ماهیچه‌ها و تاندون‌ها آسیب برساند.

دیسک کمر 

دیسک کمر  (که به آن افتادگی دیسک یا  دیسک لیز خورده نیز گفته می‌شود) یک بیماری شایع است که در آن فضای داخلی نرم و قابل انعطاف (هسته پالپوس) دیسک نخاعی – ضربه گیر های بین مهره‌های ستون فقرات که باعث گرفتن فشار بیرونی و پایداری آن می‌شود – با وجود پارگی در محفظه سخت خارجی (آنولوس) بیرون می‌زند.

دیسک کمر می‌تواند در اثر سایش طبیعی یا پارگی نامناسب یا فشار بیش از حد باشد. گرچه ممکن است بسیار دردناک باشد ، به ویژه اگر در حال ایجاد فشار بر تارهای عصبی در ستون فقرات باشد ، اما مواردی نیز وجود دارد که هیچ دردی وجود ندارد و تنها علائم قابل توجه بی حسی یا گزگز در اندام آسیب دیده است.

آرتروز در ستون فقرات

احتمالاً می‌دانید که آرتروز  می‌تواند باعث سفت شدن و درد در دست و پا شود ، اما بسیاری از مردم نمی‌دانند که می‌تواند بر ستون فقرات نیز تأثیر بگذارد. هر مهره در ستون فقرات با دو مفصل وجهی و یک دیسک بین مهره ای به مهره پایین و بالای خود متصل می‌شود. مانند سایر مفاصل در بدن ، مفاصل وجهی نیز می‌توانند در معرض تحلیل و التهاب قرار بگیرند و این امر می‌تواند منجر به درد قابل توجهی در ناحیه گودی کمر شود.

با افزایش سن ، نازک شدن غضروف یا خار استخوانی می‌تواند باعث تحرک کمتری در مفاصل فاست شود. با گذشت زمان ، این امر ممکن است به مفاصل تحریک شده ، ملتهب و دردناک منجر شود که علائم درد را به مغز ارسال می‌کند. پس از شروع ، آرتروز یک بیماری قابل برگشت نیست – اما تغییر سبک زندگی می‌تواند به بهبود درد و تحرک کمک کند ، و با استفاده از برخی از روش‌ها می‌توان علائمی مانند درد را کاهش داد یا به صورت کامل قطع کرد.

اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک 

آیا درد در لگن ، درد در ناحیه گودی کمر ، لگن یا باسن دارید؟ ممکن است شما دچار نقص عملکرد مفصل ساکروایلیاک (SI) باشید. این منبع درد نادیده گرفته شده اما 15-30٪ از افراد مبتلا به درد مزمن در ناحیه گودی کمر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همانند سایر مفاصل بدن ، مفصل ساکروایلیاک نیز می‌تواند در اثر ضربه ، تحلیل رفتن و ساییدگی و پارگی روزمره آسیب ببیند. از حوادث وسایل نقلیه موتوری ، زمین خوردن ، بلند کردن و پیچاندن ، زایمان طبیعی و بارداری و همچنین شرایطی که منجر به تحلیل مفاصل می‌شود مانند آرتروز ، جراحی قبلی ستون فقرات کمر یا عفونت قبلی مفصل می‌شود ، می‌تواند باعث اختلال در عملکرد مفصل ساکروایلیاک شود.

درمان درد در ناحیه گودی کمر


در اینجا پنج روش متداول برای تلاش بیماران و پزشکان برای حل درد مشکل دار ستون فقرات کمر مانند درد در ناحیه گودی کمر آورده شده است.

استراحت 

استراحت

قطع فعالیت ، بدون توجه به اینکه درد ناشی از آسیب دیدگی شدید یا فشار بیش از حد است ، یکی از رایج ترین گزینه‌های درمانی است. در هر دو مورد ، بلافاصله پس از آن ، با اجبار به خم شدن و کشش ساختارهای آسیب دیده ، حرکت کردن ممکن است باعث ایجاد التهاب یا ایجاد درد شود. قبل از شروع فعالیت سنگین به کمرتان کمی وقت و استراحت بدهید.

ورزش 

ورزش

اگرچه ممکن است استراحت برای یک یا دو روز خوب باشد ، اما در نهایت شما می‌خواهید برای تقویت عضلات پایین ستون فقرات به فعالیت بدنی برگردید. تقویت این مناطق ، به شما کمک می‌کند تا احتمال آسیب دیدگی مجدد کاهش یابد. اگر هفته‌ها به دلیل درد در ناحیه گودی کمر غیرفعال بمانید ، فقط می‌توانید ناحیه را ضعیف کنید و خود را مستعد درد کمر کنید. ممکن است چند روز پس از تحمل درد ستون فقرات کمر نتوانید بدوید ، اما 45 دقیقه پیاده روی یا برخی ورزش‌های آبی در سالن بدن سازی می‌تواند برای درد در قسمت گودی کمر معجزه کند.

دارو 

دارو

مانند اکثر روش‌های درمانی موجود در این لیست ، این گزینه نیز باید با دیگران روش‌های همراه  شود تا بهترین فرصت برای بهبودی به کمر شما داده شود. هیچ قرص جادویی وجود ندارد که کمردرد شما را درمان کند. این کار ممکن است به شما در پوشاندن درد کمک کند ، اما مسئله اصلی را درمان نمی‌کند. از داروهای ضد التهاب یا مسکن تجویز شده برای جلوگیری از درد قبل یا بعد از ورزش یا حین شعله ور شدن علائم باید استفاده شود. قبل از شروع رژیم دارویی با پزشک خود در مورد گزینه‌های درمانی خود مشورت کنید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

ورزش یک روش خوب برای درمان درد ستون فقرات کمر است ، اما اغلب اوقات فیزیوتراپی هدفمند بهتر است. شما با کار کردن با پزشک یا یک فیزیوتراپیست مجاز می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کشش‌ها و تمریناتی که شما انجام می‌دهید باعث تقویت ستون فقرات شما شده و به طور فعال برای بهبود ستون فقرات شما عمل می‌کنند. گاهی اوقات ما می‌توانیم ناآگاهانه با انجام برخی تمرینات (مانند نشستن در حالت نشستن یا حرکت اسکات) بیشتر از سود آن، بیشتر به کمر خود صدمه بزنیم که این امر فقط باعث تشدید آسیب ستون فقرات می‌شود. با پزشک خود در مورد تمرینات فیزیوتراپی که می‌توانید برای درمان دردهای ستون فقرات انجام دهید صحبت کنید.

جراحی 

جراحی یک روش درمانی بسیار موثر برای دردهای ستون فقرات کمر است ، اما معمولاً فقط در صورت عدم موفقیت درمان‌های محافظه کارانه دنبال می‌شود. گفته می‌شود ، اگر یک آسیب حاد باعث درد ستون فقرات کمر به دلیل شکستگی یا دیسک کمر شده باشد، جراحی در ابتدا می‌تواند بهترین گزینه شما باشد. روش خاص به علت اصلی درد شما بستگی دارد ، به همین دلیل در صورت طولانی شدن علائم برای بیش از 24-48 ساعت ، مهم است که به دنبال یک جراح ماهر ستون فقرات باشید. این کار اعصاب فشرده شده را آزاد می‌کند یا استرس دیسک را کاهش می‌دهد ، به طور معمول نتایج جالبی را برای بیمارانی که درد ستون فقرات کمر خود را با روش‌های غیر جراحی درمان نکرده اند ارائه می‌دهد.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان