علت صدا دادن گردن و درمان آن

Untitled-22

برای افرادی که به هنگام حرکت دادن گردن خود، گردن آن ها صدا می دهد، در نظر گرفتن کریپتوس درمانی راه حل مناسبی است. با توجه به این که فاصله ی کریپتوس از کانال های صوتی کم است، صدا های ایجاد شده به راحتی شنیده شده و می توانند کمی مزاحمت ایجاد کنند. به خصوص در مواقعی که فرد گردن خود را زیاد حرکت می دهد. با این حال صدا دادن مهره های گردن یک عارضه ی مزمن نبوده و برای آن راه های درمانی وجود دارند ولی برای بهبودی آن باید صبور بود. در ادامه به راه های درمان صدا دادن گردن اشاره خواهیم کرد. صدا های گردن شبیه به صدای ایجاد شده به هنگام شکستن قلنج انگشتان دست می باشد. برخی از مردان از قصد، قلنج گردن خود را با چرخاندن آن پس از قرار گرفتن طولانی مدت در یک حالت خاص، می شکنند. این صدا های گردن می توانند اندکی فشار روی آن را کاهش دهند. برخی از افراد همچنین قلنج کمر، انگشتان پا و مچ پای خود را می شکنند. بسیاری از افراد این کار را از روی عادت و بدون اطلاع انجام می دهند که با وجود آرام بخش بودن آن می تواند مضر باشد.

علت ها و دلایل

گردن انسان از 7 استخوان به نام مهره های گردنی ساخته شده که توسط ماهیچه ها، رباط ها و تاندون ها حمایت می شوند. این موارد با همکاری یکدیگر فرد را قادر می سازند که سر و گردن خود را خم کرده، چرخانده و بدون احساس ناراحتی آن را حرکت دهد. با این حال فشار ممتد می تواند منجر به صدا دادن گردن به هنگام چرخیدن شود. به طور کلی این صدا دادن گردن ضرری ندارد ولی اگر به همراه آن درد نیز احساس شود، فرد باید به دنبال راه حل های پزشکی برود.

کاویتاسیون یا متخلخل شدن

هر کدام از هفت مفصل گردن توسط مایع مفصلی (مایع سینوویال) احاطه شده اند که این مایع اصطکاک بین سطوح آن ها را کاهش داده و حرکت آن ها را ممکن می سازد. این مایع حاوی گاز های نیتروژن و کربن دی اکسید می باشد که می توانند در آن حباب ایجاد کنند. حرکت دادن مفاصل گردن می تواند به این حباب ها فشار وارد کرده و باعث بیرون زدن یا ترکیدن آن ها شود. به این فرایند کاویتاسیون می گویند که در طی آن صدا هایی از گردن به گوش می رسد. این، علت اصلی صدا دادن مفصل گردن می باشد.

عوامل رباطی

رباط ها در جاهایی که دو استخوان به هم می رسند و یک مفصل را تشکیل می دهند آن ها را حمایت کرده و قادر به حرکت می سازد. استخوان ها دارای برآمدگی های مخصوصی می باشند که رباط ها می توانند به آن ها متصل شوند. زمانی که این رباط ها بر روی برآمدگی های استخوانی بلغزند، صدا هایی از گردن به گوش می رسد.

مشکلات مربوط به مفاصل

بیماری هایی مانند پوکی استخوان و آرتروز را با سخت شدن مفاصل می شناسند. این عارضه ها منجر به تغییرات تخریب کننده در استخوان های گردن می شوند که به همین علت، گردن به هنگام حرکت صدا می دهد.

استئو آرتریت گردن (همچنین به نام اسپوندیلوز گردن نیز شناخته می شود) با سالخورده شدن افراد پیشرفت می کند. پس از سن 50 سالگی، دیسک های اسفنجی در بین مهره ها تخریب شده و حالت ضربه گیری خود در بین مهره ها را از دست می دهند. با ضخیم تر شدن مهره های گردن و رباط های آن ها، فضای بین مهره ها کوچک تر و کوچک تر می شود. این امر موجب گرفتگی و درد گردن شده و همچنین در افراد مسن تر، باعث صدا دادن گردن می شود. اسپوندیلوز گردن همچنین ممکن است در اثر حالت نامناسب بدن نیز ایجاد شود.

در افرادی که فعالیت های سنگین انجام می دهند مانند ورزشکارن و ژیمناست ها، ممکن است گردن آسیب دیده و با وارد شدن فشار بیشتر به آن، با انجام برخی حرکات خاص صدا بدهد.

علائم و نشانه ها

صدا دادن مفصل گردن به همراه درد، می تواند نشانه ی وجود انحراف در ساختار مهره ها و یا آسیب به مفاصل، رباط ها و یا غضروف ها باشد.

همچنین ممکن است عارضه ای جدی در ستون فقرات و دستگاه اسکلتی عضلانی منجر به صدا دادن گردن همراه با درد شده باشد. به همین دلیل، در صورتی که پس از به گوش رسیدن صدایی بلند از گردن، فرد احساس درد شدید کند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه شود.

سایر علائم همراه با صدا دادن گردن

از دیگر علائم همراه با صدا دادن گردن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کاهش دامنه ی حرکتی : سر و گردن ممکن است انعطاف پذیری طبیعی خود را از دست بدهند.

سر درد : در در ناحیه ی پشت سر یا گردن که به شقیقه ها و یا پیشانی منتشر می شود.

درد عضلانی و حساس شدن بافت : زمانی که بر روی عضلات گردن فشار وارد شود.

بی حسی و یا احساس خارش در دست ها : این می تواند در اثر پینچ شدن یک عصب و یا اسپوندیلوز گردنی ایجاد شود.

گرفتگی : در ناحیه ی اسپاسم عضلانی ممکن است یک توده ی سفت احساس شود.

عوارض شکستن قلنج گردن

برای بیشتر افراد، شکستن قلنج گردن عادت نیست. حالت آسودگی و صدای این کار تنها رضایت بخش خواهد بود. ولی باید توجه کرد که این کار عادت خوبی نبوده و به این دلیل که ضرر آن بیشتر از سود آن است، باید بلافاصله متوقف شود. در زیر به برخی از اثرات مضر شکستن قلنج گردن می پردازیم :

هر بار شکستن قلنج گردن فشار زیادی به مفصل وارد کرده و باعث کشیده شدن رباط های اطراف آن می گردد. این امر می تواند در آینده منجر به بی ثباتی و ناپایداری مفصل گردد.

شکستن متداول و منظم قلنج گردن می تواند باعث پاره شدن رگ های خونی که از پشت سر و گردن عبور می کنند شده و خطر سکته را در فرد افزایش دهد.

هر بار شکستن قلنج گردن می تواند باعث تخریب غضروف های بین مهره ها شده و با گذشت زمان منجر به کاهش تحرک گردن و یا آرتروز گردن گردد. کشش گردن روشی است که به‌طور گسترده در طب فیزیکی استفاده می‌شود. این شیوه درمانی می‌تواند در درمان آرتروز گردن مفید باشد، زیرا که دامنه حرکتی گردن را افزایش داده و تنگی کانال نخاعی را کاهش می‌دهد.

به همین خاطر، بهتر است که شکستن قلنج گردن خود را متوقف کنید.

راه ها و روش های درمان

روش درمانی مورد استفاده برای صدا دادن مفصل گردن، به علت به وجود آورنده ی آن بستگی دارد. یکی از عوامل مهم و کلیدی که بیشتر پزشکان به آن اهمیت می دهند، علائم جانبی و همراه با صدا دادن گردن می باشند، از قبیل درد و گرفتگی. دیگر علائم همراه، مانند احساس خارش یا بی حس شدن دست ها، می توانند نشان دهنده ی عارضه های جدی تری در ستون فقرات گردن باشند. در صورتی که صدا دادن گردن در اثر حرکات سنگین مکانیکی به هنگام بلند کردن اجسام یا چرخاندن گردن باشد، جای نگرانی نیست. در این گونه موارد نیازی به درمان نیز نخواهد بود. با این حال، در مواردی که با هر حرکت گردن، صدا تولید شده و همچنین درد مزمن در گردن وجود داشته باشد، نیاز به درمان بدیهی خواهد بود. یکی از راه های درمانی موثر در خانه، ماساژ ملایم می باشد. این کار به تقویت عضلات گردن و همچنین افزایش تحرک پذیری گردن کمک می کند.

اگر صدا دادن مفصل گردن در اثر استئو آرتریت ایجاد شود، دارو های مسکن جهت درمان گردن درد و ماساژ ملایم می توانند علائم را کاهش داده و آن ها را از بین ببرند. همچنین یک بریس گردن و دیگر انواع فیزیو تراپی، می توانند صدا های گردن و دیگر علائم را از بین ببرند.

مراقبت در خانه

برای شراطی ملایم، فرد می تواند روش های درمانی زیر را به کار بگیرد :

ورزش و حرکات اصلاحی : معمولا به هنگام کار کردن، عضلات پشت گردن به حالت منقبض نگه داشته می شوند و این باعث کوتاه شدن این عضلات می گردد. بدین ترتیب حرکات طبیعی گردن دچار اختلال می گردند. شما می توانید این عضلات را با پایین آوردن سر و چسباندن چانه به سینه ی خود، ورزش دهید. این حالت سر خود را تا جد امکان نگه داشته و بدین ترتیب عضلات پشت گردن خود را بکشید.

حرکت دادن مفاصل : زمانی که مفاصل گردن نتوانند آزادانه حرکت کنند، صدا هایی از گردن شنیده می شوند. سفتی عضلات نیز می تواند باعث گردن درد شود. به آرامی گردن خود را بکشید تا فشار عضلات آن کاهش یابد. عضلات ضعیف گردن خود را ورزش دهید تا جریان خون در آن ها بهبود یافته و درد از بین برود.

تمرین استرنو کلیدو ماستوئی (SCM): استرنو کلیدو ماستوئی عضله ی بزرگ هر طرف گردن است که می توانند درد زیادی را ایجاد کند. شما می توانید برای تمرین دادن این عضله، سر خود را تا حد امکان به یک طرف بچرخانید. ممکن است در طول این عمل احساس ناراحتی کرده و صدا هایی نیز به گوش برسند ولی تا زمانی که احساس درد نکرده اید، این کار را ادامه دهید. می توانید برای پایدار کردن سر خود، از دست هایتان به هنگام چرخاندن سر استفاده کنید. همین کار را به طرف دیگر نیز تکرار کنید.

به این پست امتیاز دهید.
علت صدا دادن گردن و درمان آن
5 از 2 رای