• عمل دیسک با اوزون در چه مواردی از بیماران مبتلا به دیسک کاربرد دارد؟


جواب: این عمل در بیماران مبتلا به فتق با بیرون‌زدگی دیسک کمر کاربرد دارد. قبل از انجام این عمل معمولا درمان‌های ساده شروع می‌شود و در صورت عدم پاسخ به درمان‌های اولیه این کار توصیه می‌شود.

  • آیا اوزون درمانی دیسک در همه بیماران دیسک قابل استفاده است؟


جواب: این کار در 70-80 درصد دیسک‌ها قابل انجام می‌باشد. دیسک‌های بسیار شدید یا بیماران مبتلا به جابه‌جایی مهره و لغزندگی یا بیماران با ضعف حرکتی شدید و اختلال کنترل ادرار و مدفوع در این گروه قرار نمی‌گیرند.

  • آیا اوزون درمانی عارضه‌ایی هم دارد؟


جواب: اوزون از اکسیژن ساخته می‌شود و عارضه بافتی یا شیمیایی بدی را ندارد. در بیمارانی که مبتلا به فاوریسم یا حساسیت به باقالی هستند نباید از اوزون استفاده کرد. تزریق این گاز به داخل دیسک سبب ایجاد آسیب به عصب‌ها، شریان‌ها، وریدها و مهره‌ها نمی‌شود و با توجه به اثر جوان‌سازی این گاز پس از درمان با اوزون افزایش ترمیم پذیری در بافت‌ها ایجاد می‌شود.

  • شرایط درمان اوزون تراپی دیسک چیست؟


جواب: اولا این کار باید در اتاق عمل و تحت مانیتور مستقیم با فلورسکوپ که یک وسیله تصویربرداری است می‌باشد. هر گونه تزریق اوزون در مطب در ناحیه ستون فقرات فقط سوء استفاده از عنوان اوزون درمانی بوده و فقط در ناحیه عضلات دو طرف ستون فقرات ، اوزون تزریق شده که تاثیر درمانی درد دیسک را ندارد و فقط اتلاف وقت و هزینه بیمار است. تزریق اوزون یا دارو در اطراف ستون فقرات در مطب شانس عفونت را زیاد می‌کند.
ثانیا این کار توسط فلوشیپ (فوق تخصص) در قابل انجام است و این کار در حیطه وظایف آکادمیک و قانونی رشته های تخصصی دیگر نمی‌باشد. عدم مهارت پزشک جهت انجام یک عمل دردناک بدون تاثیر درمانی و با آسیب احتمالی با بافت‌های سر راه این عمل می‌باشد.
ثالثا این کار در موردی که به‌عنوان عمل بسته دیسک می‌باشد در یک نوبت انجام می‌شود و برنامه ریزی 3 تا 6 جلسه ایی که در برخی مطب‌ها و کلینیک ‌ها برای این کار در نظر گرفته می‌شود فقط سوء استفاده از عنوان اوزون درمانی است که در آن اوزون در عضلات تزریق می‌شود و تاثیر درمانی آن هنوز به اثبات نرسیده است.

  • آیا اوزون درمانی مانعی برای جراحی محسوب می‌شود؟


جواب: در بیمارانی که تحت اوزون درمانی قرار میگیرند و پاسخ نمی‌دهند  عمل جراحی قابل انجام می‌باشد و این روش هیج تاثیر درمانی بد یا تخریبی را در ناحیه دیسک و مهره ایجاد نمی‌کند. در مواردی که پزشک جراح بیمار را از انجام این روش درمانی می‌ترساند یا عدم اطلاعات لازم در این زمینه است و یا این‌که طی انجام یک عمل غیر اخلاقی شانس انجام یک روش درمانی کم تهاجم را برای درمان بیمار با یک جانبه‌گری از بیمار می‌گیرند.

  • درصد موفقیت این روش در درمان دیسک چقدر است؟


جواب: در 60 تا70 درصد که تحت انجام اوزون تراپی فرار می‌گیرند این روش سبب درمان دیسک می‌شود یعنی از هر 10 نفر 6 تا 7 نفر درمان شده و نیاز به عمل جراحی ندارند و 3 تا 4 نفر به مرحله بعد که جراحی است می‌رسند. جالب است بدانید در عمل جراحی باز هم آمار موفقیت در بهترین مرکز پزشکی 70 تا 80 درصد است یعنی از هر 10 نفر 2 تا 3 نفر ممکن است با جراحی باز هم بهبود نیابند.

  • آیا اوزوان درمانی  دیسک تضمینی است و آیا برگشت پذیر می‌باشد؟


جواب: دیسک کمر چه با انجام درمان‌های ساده بهبود یابد چه با انجام عمل‌های بسته با لیزر یا اوزون بهبود یابد و چه با جراحی باز خوب شود احتمال عود دارد و در صورت عدم رضایت در انجام فعالیت‌های روزمره و عدم ورزش و آب درمانی هر سه روش احتمال عود برابری دارند.
پس نقش بیمار در پیگیری درمان تا برگشت به زندگی عادی در هر روش درمانی که برای دیسک تخاذ شود بسیار مهم است.

  • هزینه توکلتوتومی با اوزون چقدر است؟


جواب: با توجه به کد مصوب در کتاب تعرفه پزشکی در حال حاضر مجموع هزینه بیمار (بستری و انجام عمل) جهت انجام توکلتوتومی با اوزون تحت فلورسکوپی به ‌همراه دیسکوگرافی بین 2 تا 3 میلیون تومان در مرکز خصوصی می‌باشد. اختلاف این مبلغ به انجام عمل های اینترونش هم زمان در محل ضمائم بین مهره‌ایی و بافت‌های کنار ستون فقرات و لوازم و ست‌های مصرفی می‌باشد.

  • آیا اوزون تراپی تحت پوشش بیمه‌ها می‌باشد؟


جواب: در حال حاضر بیمه نیروهای مسلح به‌‌طور کامل این عمل را تحت پوشش قرار داده است و بیمه‌های تکمیلی در پرداخت هزینه به بیماران به صورت سلیقه ایی عمل می‌نمایند. به بیماران پس از انجام عمل شرح عمل، صورت حساب و مدارک لازم و مستدل برای ارائه به بیمه های تکمیلی ارائه می‌شود.

  • آیا انجام این عمل دردناک است؟


جواب: اوزون درمانی دیسک در صورتی که با روش صحیح و روش صحیح انجام شود روش دردناکی نیست. این کار با انجام بی حسی موصعی انجام می‌شود و در غالب موارد حتی نیاز به داروی آرام‌بخش ندارد. مراحل انجام کار کتر از 30 دقیقه قابل انجام است و در شبیه به یک تزریق عضلاتی را به‌همراه دارد. بیمار یک ساعت پس از انجام این کار مرخص می‌شود. (به ویدئوها مراجعه شود.)

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان