در هر نوع جراحی امکان بروز عوارض وجود دارد و جراحی فتق دیسک نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر شما قصد عمل جراحی ستون فقرات را دارید، احتمالاً یکی از اولین سؤالات شما در مورد خطرات این عمل جراحی است. با اینکه جراح شما خطرات احتمالی درمان خاص کمر یا گردن شما را توضیح می‌دهد، این مقاله عوارض کلی احتمالی جراحی ستون فقرات را شرح می‌دهد: بیهوشی، خونریزی، لخته شدن خون، پارگی دورال، عفونت، مشکلات ریه و درد مداوم. مهم است که در جلسات قبل از جراحی که با تیم پزشکی خواهید داشت به سؤالات مربوط به تاریخچه پزشکی، آلرژی، رژیم دارویی و انتخاب شیوه زندگی به طور دقیق پاسخ دهید زیرا این موارد می‌تواند به پزشک شما در درک خطرات احتمالی جراحی کمک کند. عوامل زیادی می‌توانند خطر ابتلا به عارضه جراحی را تحت تأثیر قرار دهند مانند:

 •  سلامت کلی
 •  سن
 •  تجربه جراحی قبلی
 •  همزیستی شرایط پزشکی (مانند دیابت)
 •  وضعیت سیگار کشیدن
 •  پوکی استخوان

خوشبختانه احتمال اینکه هر یک از عوارض جراحی عمومی ذکر شده در زیر در طول یا بعد از عمل جراحی شما رخ دهد نادر است.

با اینکه خطرات عمومی جراحی ستون فقرات شرح داده شده نادر است، اما مهم است که شما عوارض بالقوه‌ای را که ممکن است در طول یا بعد از درمان شما رخ دهد درک کنید.
قبل از انجام عمل جراحی از جراح ستون فقرات خود در مورد خطرات مرتبط با جراحی اختصاصی کمر خود، از جمله راه‌هایی که می‌توانید به جلوگیری از عوارض احتمالی کمک کند، بپرسید. دانستن این خطرات به شما امکان می‌دهد تا آن‌ها را با مزایای عمل مقایسه کنید و در نهایت منجر به تصمیم‌گیری کامل و آگاهانه‌ای در مورد بهترین روش برای شما می‌شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت میتوانید با شماره تلفن های 02188866619 – 02188866629 – 02188866639 تماس حاصل فرمایید.

عوارض عمل دیسک کمر


 عوارض عمل دیسک کمر-min

شایع‌ترین خطرات جراحی فتق و ستون فقرات به شرح زیر است:

خطرات بیهوشی

بیشتر جراحی‌های فتق دیسک و ستون فقرات تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شوند. از طریق یک خط داخل وریدی (IV) به شما دارو داده می‌شود تا بخوابید، بنابراین در طی عمل احساس درد نخواهید کرد.
خطرات ناشی از بیهوشی بسیار نادر اما جدی است. این خطرات شامل حمله قلبی، سکته مغزی، آسیب مغزی و مرگ است. این عوارض ممکن است در اثر واکنش دارو یا مشکلات ناشی از سایر شرایط پزشکی ایجاد شود.
چگونه می‌توانید خطرات بیهوشی خود را به حداقل برسانید: اگر شما یا یکی از اعضای خانواده نسبت به بیهوشی واکنش جسمی داشته و اگر از تنباکو و یا الکل استفاده می‌کنید به جراح و متخصص بیهوشی بگویید.

خونریزی

تکنیک‌هایی که جراح ستون فقرات شما از برش تا بسته شدن زخم جراحی استفاده می‌کند با دقت انجام می‌شود تا خونریزی را به حداقل برساند. با این حال،ممکن است آسیب به رگ‌های خونی اصلی رخ دهد که می‌تواند باعث خونریزی شود.
برخی از روش‌های جراح شما عوارض خونریزی را به حداقل می ‌ساند. این روش‌ها عبارتند از:

 •  قبل از جراحی، تیم پزشکی شما ممکن است نمونه‌ای از خون شما را بگیرد ، بنابراین در صورت نیاز به خون اضافی در هنگام عمل، از گروه خونی شما اطلاع دارند. بیشتر اوقات برای انتقال خون از خون اهدا کننده استفاده می‌شود. ممکن است برخی از بیماران قبل از تاریخ عمل خود خون خود را اهدا کنند تا از از خون‌های اهدایی استفاده نکنند.
 •  نجات خون در حین عمل، که گاهی اوقات به آن انتقال خون خودکار نیز گفته می‌شود، با ساکشن کردن خون از محل جراحی، خون بیمار را در حین عمل جراحی بازیابی می‌کنند. تجهیزات تخصصی که گاهی اوقات دستگاه محافظ سلول نامیده می‌شوند خون را جمع می‌کنند و قبل از بازگشت از طریق IV جداگانه، بدن آن را فیلتر و پاک می‌کند.

لخته شدن خون

بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، به خصوص جراحی‌هایی که روی لگن یا اندام تحتانی انجام می‌شود، در معرض خطر ایجاد لخته‌های خون در داخل رگ‌ها در پاهای خود هستند (وضعیتی که به عنوان ترومبوز وریدی عمقی یا DVT شناخته می‌شود).
بعد از عمل، مکانیسم لخته شدن بدن بسیار فعال است زیرا سعی می‌کند خونریزی ناشی از عمل را متوقف کند. صدمه به رگ‌های خونی اطراف محل جراحی نیز می‌تواند باعث لخته شدن شود.
لخته‌ها می توانند در رگ‌های بزرگ در ساق پا شکل بگیرند و نیز ممکن است رشد و گسترش خود را تا رگ‌های ران ادامه دهند. در بعضی موارد، این لخته‌های خونی می‌توانند به رگ‌های لگن نیز برسند. اگر قسمتی از لخته خون رها شود، می‌تواند از طریق رگ‌ها به ریه (ها) سفر کرده و جریان خون را به بخشی از ریه که مسدود شده است، قطع کند. به این لخته خون در ریه آمبولی ریوی گفته می‌شود و به طور بالقوه زندگی بیمار را تهدید می‌کند.
لخته‌های خون می‌توانند در طی چند هفته اول بعد از عمل ایجاد شوند. علائم هشدار دهنده لخته شدن خون احتمالی عبارتند از:

 • تورم در ساق، مچ پا و یا پا
 • حساسیت به لمس و یا قرمزی که ممکن است در زیر یا بالای زانو گسترش یابد
 • درد در ساق پا

علائم هشدار دهنده آمبولی ریوی عبارتند از:

 •  درد ناگهانی قفسه سینه
 •  تنگی نفس
 • سرفه کردن

وقتی که در بیمارستان بستری هستید، کادر پزشکی شما را با دقت کنترل می‌کند و علائم آمبولی ریوی (از جمله سایر عوارض احتمالی) و ترومبوز ورید عمقی را تحت نظر قرار می‌دهند. با این حال، حتی اگر در بیمارستان بستری باشید، اگر این علائم را تجربه کردید سریعاً به پرستار هشدار دهید.

 •  اگر در خانه در حال استراحت بودید و علائم فوق را تجربه کردید، فوراً با شماره 911 تماس بگیرید.

چگونه می‌توانید خطر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی را به حداقل برسانید:

 •  پزشک توصیه می‌کند که هرچه سریع‌تر بعد از عمل حرکت کنید (مثلاً بنشینید، راه بروید) تا خون شما گردش کند.
 • اگر لازم است در رختخواب بمانید، می‌توانید پاهای خود را به بالا و پایین (مثل اینکه پدال گاز را فشار دهید) کنید تا خون به قلب شما برگردد.
 • همچنین ممکن است لازم باشد جوراب‌های مخصوصی بپوشید که جورابهای نبض نامیده می‌شوند و دور هر ساق و ران را پوشش می‌دهد. یک پمپ هر چند دقیقه یک بار باعث باد کردن جوراب شده و رگ‌ها را در پاها فشرده می‌کند و خون را به سمت قلب فشار می‌دهد. نوع دیگری از این جوراب‌ها، به نام جوراب TED ، باعث فشرده شدن رگ‌های پا می‌شود. این امر میزان خون موجود در رگ‌های ساق پا را کاهش داده و خطر لخته شدن خون را کاهش می‌دهد.
  پزشک همچنین ممکن است برای کاهش خطر لخته شدن خون برای شما دارو تجویز کند. این داروهای رقیق کننده خون شامل آسپرین، هپارین، آنوکساپارین یا وارفارین هستند.

پارگی دورال

در حین عمل پوشش نازک و محافظ روی نخاع و اعصاب نخاعی پاره می‌شود. بعضی اوقات، جراح می‌تواند در حین جراحی پارگی دورال را تشخیص داده و بلافاصله آن را ترمیم کند. بیشتر پارگی‌های دورال بهبود می‌یابند. اما اگر بهبود نیابد، مایعات نخاعی می‌توانند از طریق پارگی بیرون بیایند و باعث درد ستون فقرات شوند.
نکته اصلی در مورد پارگی دورال بعد از عمل جراحی ستون فقرات: اگر بعد از جراحی دچار درد شدید، به جراح خود بگویید. ممکن است برای ترمیم پارگی دورال به یک عمل جراحی دوم نیاز داشته باشید.

عفونت

خطر ابتلا به عفونت به دنبال جراحی نخاع در اکثر بیماران اندک است. شما بلافاصله قبل از عمل آنتی‌بیوتیک IV دریافت خواهید کرد تا خطر عفونت کاهش یابد.
اگر عفونت ایجاد شود، ممکن است سطحی باشد (فقط در برش پوست)، یا می‌تواند در نواحی اطراف نخاع و مهره‌ها گسترش یابد.

علائم و نشانه‌های عفونت شامل موارد زیر است:

 • زخم قرمز، داغ و متورم است
 • افزایش درد
 • تب، گاهی همراه با لرز است
 • ترشح مایع شفاف یا چرک زرد از برش
 • بوی ناخوشایند در محل زخم

نکته اصلی در مورد عفونت بعد از جراحی ستون فقرات: اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس بروید. عفونت زخم سطحی معمولاً با آنتی‌بیوتیک قابل درمان است اما عفونت‌های عمیق‌تر زخم ممکن است نیاز به جراحی دیگری برای تخلیه عفونت و درمان آنتی‌بیوتیکی خوراکی یا IV داشته باشد. در بعضی موارد، جراح ممکن است نیاز به برداشتن هرگونه پیوند استخوان و یا ابزار ستون فقرات یا دستگاه‌های کاشته شده در حین جراحی ستون فقرات داشته باشد.

مشکلات ریوی

بعد از جراحی ستون فقرات، ریه‌های شما ممکن است تحت تأثیر بی‌حسی، کمبود فعالیت و داروهای ضد درد قرار گیرند. بنابراین شما نیاز به ورزش دادن ریه‌های خود بعد از عمل دارید. عملکرد سالم ریه یک بخش اساسی در بهبودی بعد از عمل است زیرا ریه‌های شما اکسیژن را به مناطقی از بدن شما که برای بهبودی به آن نیاز دارند، می‌فرستد. اگر ریه‌های شما پس از عمل به درستی کار نکنند، می‌تواند منجر به ذات‌الریه (عفونت ریه) شود.
چگونه می‌توانید خطر ابتلا به عوارض ریه را به حداقل برسانید: پزشک از شما می‌خواهد که غالباً نفس‌های عمیق بکشید و سرفه کنید. خارج شدن از رختخواب، حتی برای نشستن در صندلی، به عملکرد ریه‌های شما کمک می‌کند. ممکن است دستگاهی به نام اسپیرومتر به شما داده شود که میزان سختی تنفس شما را اندازه‌گیری کند و به بهبود تنفس عمیق شما کمک کند. همچنین ممکن است با یک متخصص ریه همکاری کنید که سلامتی ریه را حفظ کند.

درد مداوم

بعد از عمل فتق دیسک، روند بهبودی شما شروع می‌شود. بهبودی بعد از جراحی ستون فقرات می‌تواند یک روند طولانی، چالش برانگیز و دردناک باشد. ممکن است کاهش درد یا سایر علائم هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد و در بعضی موارد، جراحی ستون فقرات درد شما را كاهش نمی‌دهد یا رفع نمی‌كند، در واقع می‌تواند درد شما را افزایش دهد.
نکته اصلی در مورد درد بعد از عمل جراحی ستون فقرات: بهترین راه برای کنترل درد بعد از عمل جراحی رعایت دستورالعمل‌های جراح است، اما برخی از دردها بعد از عمل طبیعی است حتی اگر همه کارها را درست بعد از عمل انجام دهید. اما اگر درد شما بعد از عمل مداوم و پیش‌رونده باشد باید با جراح خود صحبت کنید.

علائم مکرر یا مداوم

جراحی رفع فشار کمر به طور کلی در تسکین علائمی مانند درد پا و بی‌حسی مؤثر است. با این حال، برخی از افراد بعد از عمل همچنان علائم خود را دارند یا در طی چند سال پس از عمل دوباره علائم عود می‌کنند.
علائم مکرر می‌تواند ناشی از ضعف ستون فقرات، برآمدگی دیسک دیگر یا تشکیل استخوان جدید یا رباط ضخیم شده باشد که فشار را به نخاع شما وارد کند. جای زخم در اطراف اعصاب نیز ممکن است بعضاً بعد از عمل ایجاد شود که می‌تواند باعث ایجاد علائم مشابه با فشرده‌سازی اعصاب شود.
در صورت عود علائم، درمان‌های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی معمولاً در مرحله اول انجام خواهد شد اما بعضی اوقات ممکن است به جراحی دیگری نیاز باشد. انجام عمل دوباره نسبت به عمل بار اول خطر عوارض بیشتری دارد.
متأسفانه هیچ درمان مؤثری برای جای زخم در اطراف اعصاب وجود ندارد. با این وجود می‌توانید با انجام تمرینات منظم طبق توصیه فیزیوتراپیست خود بعد از عمل، خطر ایجاد زخم را کاهش دهید.

نشت مایع مغزی نخاعی

در حین عمل جراحی رفع فشار کمر، خطر آسیب تصادفی به آستانه عصب وجود دارد که می‌تواند منجر به نشت مایعات مغزی (CSF) شود.
اگر پزشک در طول عمل کنوجه این اتفاق شود، آن را اصلاح می‌کند. با این حال، گاهی اوقات نشت‌های کوچک فقط بعد از عمل قابل مشاهده هستند و باعث بروز مشکلاتی از قبیل درد و زخم می‌شوند. ممکن است جراحی دوباره برای ترمیم این مشکل لازم باشد.

آسیب عصبی و فلج

برخی از بیمارانی که تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار دارند، بعد از عمل دچار بی‌حسی یا ضعف جدیدی می‌شوند.
فلج عارضه غیر معمول اما جدی است که می‌تواند در نتیجه جراحی دیسک کمر اتفاق بیفتد.

صدمات عصبی و فلج ممکن است در اثر مشکلات مختلفی ایجاد شوند، از جمله:

 • خونریزی داخل ستون فقرات (هماتوم نخاعی خارج از رحم)
 • نشت مایعات نخاعی (durotomy اتفاقی)
 • آسیب تصادفی رگ‌های خونی که خون را به نخاع می‌رسانند
 • آسیب تصادفی به اعصاب هنگام جابجایی

مرگ

مانند سایر انواع جراحی‌ها، خطر مرگ در حین یا بعد از جراحی دیسک کمر وجود دارد، اگرچه این مورد بسیار نادر است. لخته شدن خون، یک واکنش بد در برابر بیهوشی، و خونریز همه می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان