شکستن قولنج کمر در اکثر مواقع احساس بسیار خوبی به شما می دهد چرا که تنش عضلانی در کمر را از بین می برد ، عضلات را آزاد می کند و دامنه حرکتی مفاصل کمر را افزایش می دهد. شکستن قولنج کمر یا آزاد کردن مفاصل ستون فقرات کار خطرناک و مضری نیست ، به شرطی که به روش صحیح و تحت شرایط کنترل شده و در جهت های نرمال حرکت مفاصل ستون فقرات انجام شود.

چرخاندن و کشیدن ستون فقرات معمولا باعث شکستن قولنج و تولید صدای خفیفی از مفاصل کوچکی که در ستون فقرات قرار دارند ، می شود. خصوصا در صورتی که شما دارای بیماری ، آسیب یا مشکلی در ستون فقرات خود هستید لازم است این کار توسط یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی برای شما انجام شود.

گاهی اوقات شما بعد از یک روز کار سخت ، احساس تنش و گرفتگی در کمر خود می کنید ، اما بعد از این که در جهتی خاص کمر خود را می کشید یا می چرخانید صدایی از مفاصل کمر خود می شنوید و بلافاصله احساس بدی که در کمر خود داشتید از بین می رود. در این زمان شما اصطلاحا خودتان ، قولنج خودتان را شکسته اید و احتمالا این شروع یک عادت همیشگی ( قولنج شکستن ) خواهد بود.

اما آیا شکستن قولنج کمر برای شما مضر نیست ؟ اگر این طور نیست ، تا چه حد انجام دادن این کار اشکال ندارد و زیاده روی محسوب نمی شود ؟ روش صحیح انجام دادن این کار چیست ؟

علائم و نشانه ها

نشانه های بیماری قولنج توسط هر فرد به طور متفاوتی توصیف می شود ولی تمامی این توصیف های متفاوت به یک معنای یکسان اشاره دارند ، توصیف هایی مانند : صدا دادن کمر، جا افتادن کمر ، تق تق کمر و…

علت و دلایل

علت به وجود آمدن این حالت به موارد بسیاری بستگی دارد. بررسی نشانه ها و نحوه ی به وجود آمدن حالت قولنج کمر در پی بردن به دلیل آن کمک می کند. به عنوان مثال این که تنها یک صدا از کمر شنیده می شود یا این که چند صدای تقه متوالی شنیده می شود. در برخی افراد شنیدن صدا از کمر تنها یک بار اتفاق افتاده است در این موارد علت صدا دادن و قولنج کمر وارد شدن آسیب هایی مانند پارگی یا کشیدگی رباط ها و تاندون ها ، شکستگی مهره ها و یا دررفتگی مفاصل ستون فقرات است.

در مواردی که صدا دادن و قولنج کمر در شخص به دفعات زیاد اتفاق می افتد. ممکن است علت آن ناشی از آسیب نباشد و بر اثر برخی حالات خاص در سیستم عضلانی به وجود آید مانند حرکت تاندون ها بر روی یک بر آمدگی استخوانی .

اما در مواردی نیز قولنج کردن مکرر کمر می تواند بر اثر دلایل جدی تری باشد مانند آسیب های غضروفی یا فرسایش مفاصل ستون فقرات ( آرتروز)

آیا شکستن قولنج کمر جهت درمان قولنج کمر کار درستی است ؟انجام این کار به شرطی درست که به دفعات زیاد انجام نشود و بعد از شکستن قولنج کمر، درد قولنج کمر از بین برود و عوارضی به دنبال نداشته باشد.اما در صورتی که این کار تبدیل به یک عادت همیشگی شود باعث وارد شدن آسیب های جدی به ستون فقرات می شود و این در حالی است که شما به مرور زمان بیشتر احساس میکنید نیاز به شکستن قولنج کمر خود دارید .همچنین شکستن قولنج کمر ، توسط افراد عادی موجب آسیب به کمر فرد میشود. کایروپرکترهای کلینیک درد دکتر حیدریان این عمل را بدون درد و هیچ گونه عارضه ای برای شما انجام می دهند

متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی می توانند تشخیص دهند که چه عامل یا مشکلی منجر به این حالت در شخص شده است که به طور مداوم احساس قولنج کمر می کند. به خاطر داشته باشید که شکستن و درمان قولنج کمر به طور مکرر می تواند بسیار مضر باشد و منجر به آسیبی به نام هایپر موبیلیتی یا نرمی مفاصل در ستون فقرات شود.

هایپرموبیلیتی یا نرمی مفاصل زمانی رخ می دهد که مفاصل ستون فقرات و عضلات اطراف آن به طور مداوم بیش از حد کشیده شوند . در حالت عادی ساختار ستون فقرات همراه با لیگامنت ها و عضلات اطراف آن خاصیت کشسانی دارند . هنگامی که شما ستون فقرات خود را حرکت می دهید و می کشید و سپس عضلات خود را آزاد می کنید ، همین ویژگی ساختاری ستون فقرات باعث برگشت آن به حالت اولیه می شود . اما در صورتی که کشش بیش از حد به طور مداوم و مکرر انجام شود ، ماهیچه ها و رباط ها خاصیت کشسانی خود را به مرور از دست می دهند و در نتیجه بعد از کشش ستون فقرات رباط ها ، ستون فقرات را به حالت اولیه برنمی گردانند و در صورتی که این اتفاق بیفتد مفاصل ستون فقرات شروع به حرکت در دامنه حرکتی و در جهاتی می کنند که غیر نرمال است و به این حالت هایپر موبیلیتی یا نرمی مفاصل گفته می شود.

چگونگی شکستن قولنج کمر

به خاطر داشته باشید که لازم است قبل از این که اقدام به شکستن قولنج کمر خود کنید ، حتما با یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مشورت کنید تا در مورد ایمن بودن این کار به شما اطمینان دهد. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی همچنین تمریناتی برای قوی کردن عضلات کمر که مناسب با شرایط شما است ، به شما آموزش می دهدمتخصص طب فیزیکی و توانبخشی بعد از معاینه دقیق کمر شما می تواند تعیین کند که شکستن قولنج کمر برای شما ایمن است یا خیر همچنین او می تواند به شیوه تخصصی این کار را برای شما انجام دهد و در مورد نحوه صحیح حرکت دادن کمر و ستون فقرات در مواقعی که احساس میکنید کمر شما قولنج کرده است ، توصیه های لازم را ارائه دهد.

شکستن  قولنج کمر روی صندلی

ty

ابتدا روی یک مبل یا صندلی راحت و ترجیحا دسته دار بنشینید. بدن خود را بچرخانید و سعی کنید با دست خود ، دسته صندلی در طرف مخالف را بگیرید. به طور مثال بچرخید و با دست چپ خود دسته ی سمت راست صندلی را بگیرید. بسیار به آرامی و نرمی به کمک دستان خود بدنتان را بچرخانید تا زمانی که احساس کنید گرفتگی که در عضلات کمر خود حس می کردید برطرف شده است. به هیچ وجه بدن خود را به صورت یکباره و ناگهانی نچرخانید چرا که موجب آسیب به کمر شما می شود. سپس کمرخود را در جهت مخالف کشش بدهید.

شکستن قولنج کمر روی زمین

cv

شما همچنین می توانید در حالت خوابیده روی زمین  قولنج کمر را رفع کنید.  روی زمین دراز بکشید و یک زانوی خود را خم کنید و آن را به کمک دستان خود به سمت پای مخالف بکشید . به طور مثال پای چپ شما صاف باشد و زانوی راست را خم کنید سپس به آرامی زانوی راست را به سمت پای چپ کشش بدهید. سعی کنید زانوی راست خود را به سمت زمین ( در سمت بیرونی پای چپ) نزدیک کنید . این کشش را زمانی که احساس کردید گرفتگی در کمر شما برطرف شده است متوقف کنید همچنین در صورتی که در کمر خود احساس درد کردید کشش کمر را ادامه ندهید . این حرکت را در سمت دیگر نیز انجام دهید.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان