برای درمان فتق دیسک و بیماری‌های التهابی مفصل (آرتریت) باید رویکردی چندجانبه اتخاذ شود. داروهایی وجود دارند که روند پیشرفت تخریب مفصل را کند می‌کنند و درد و التهاب را کاهش می‌دهند. اوزون تراپی یکی از موثرترین روش‌های درمان ناراحتی‌های مفصلی است. اوزون تراپی درد و التهاب را کاهش می‌دهد و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. به علاوه اوزون تراپی هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و کیفیت زندگی بیمار را بهبود می‌دهد. اوزون تراپی تکنیکی مبتنی بر تزریق غلظت بالایی از اکسیژن و اوزون است. این ترکیب به سرعت در بدن حل می‌شود و در اثر تماس با مولکول‌ها، استرس اکسیداتیو حادی را ایجاد می‌کند. اوزون درمانی اکسیژن‌رسانی به بافت را از طریق افزایش ظرفیت انتقال اکسیژن بهبود می‌دهد و سیستم‌های آنتی اکسیدانی بدن را تقویت می‌کند. اوزون تراپی درمانی سرپایی است که اکثر بیماران می‌توانند از آن بهره بگیرند. چنانچه اوزون تراپی توسط متخصص مجرب انجام شود، عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی نحوه ی انجام اوزون تراپی،مزایا و معایب این روش درمانی و یا رزرو نوبت در مطب دکتر حیدریان می‌توانید با شماره تلفن‌های 02188866619، 02188866629 ،02188866639 تماس حاصل فرمایید.

 اوزون چیست؟ 


اوزون گازی طبیعی متشکل از سه اتم اکسیژن است که لایه اوزون را تشکیل می‌دهد، لایه اوزون در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشید از زمین محافظت می‎کند. گاز اوزون بی‌رنگ است و بویی تند دارد.

اکسیژن مهم‌ترین ماده مغذی برای بدن و حفظ سلامتی است. بدن می‌تواند هفته‌ها بدون غذا و روزها بدون آب زنده بماند، اما انسان بدون اکسیژن چند دقیقه بیشتر زنده نمی‌ماند. تک‌تک سلول‌های بدن برای تولید انرژی، سم‌زدایی بدن و حفظ سلامت خود باید به طور مداوم اکسیژن دریافت کنند. هرگونه کاهش در اکسیژن‌رسانی به بدن در اثر مشکلات تنفسی، حالت اندامی نامناسب، غذاهای فرآوری شده و آب بدون اکسیژن، سیگار کشیدن، ورزش نکردن، آلودگی محیط یا مسمومیت با مونواکسید کربن عملکردهای حیاتی سلول‌های بدن را مختل می‌کند.

نبود اکسیژن کافی علت اصلی ابتلا به بیماری‌های گوناگونی نظیر آرتریت، ضعف سیستم ایمنی، خستگی مداوم، سرطان، آنفلوانزا و سرماخوردگی مکرر، میگرن و بی‌حالی است. وقتی بدن سرشار از اکسیژن فعال، یعنی اوزون می‌شود، این عارضه‌ها و سلامت عمومی بدن بهبود می‌یابد و میزان انرژی بدن افزایش قابل ملاحظه‌ای می‌یابد.

اوزون تراپی


در اوزون تراپی از اوزون/ اکسیژن گرید پزشکی برای درمان طیف وسیعی از عارضه‌های مختلف استفاده می‌شود، به علاوه اوزون تراپی استرس اکسیداتیو مزمن ناشی از بالا رفتن سن، عفونت مزمن، دیابت، آترواسکلروز (تصلب شرائین)، فرآیندهای دژنراتیو و سرطان را معکوس می‌کند. اوزون (O3) اکسیژن فعالی است که ظرف مدت کوتاهی واکنش می‌دهد و به اکسیژن (O2) تبدیل می‌شود. از مولکول اوزون در نیمه عمر کوتاهش می‌توان برای ضدعفونی کردن و رعایت بهداشت استفاده کرد. اوزون ویروس‌، باکتری‌، قارچ‌، مخمر و تک‌یاختگان را غیرفعال می‌کند. اوزون بعد از فلوئور عامل اکسید کننده مهمی است که از دهه 1870 در ناتروپاتی (طب طبیعی) و پزشکی به کار برده شده است. از اوزون به دلیل داشتن نیمه عمر کوتاه و قابلیت‌ اکسید کنندگی قوی می‌توان در موقعیت‌هایی استفاده کرد که باقی ماندن مواد شیمیایی مطلوب نیست. اوزون سه هزار برابر سریع‌تر و دو و نیم برابر قوی‌تر از کلر است.

کاربرد اوزون تراپی 


کاربرد اوزون تراپی

اوزون تراپی یکی از روش‌های طب جایگزین است که میزان اکسیژن را در بدن از طریق وارد کردن اوزون به بدن افزایش می‌دهد. روش‌های مختلفی برای ورود اوزون به بدن گزارش شده است. از مزایای اوزون تراپی می‌توان به درمان بیماری‌های مختلفی مانند سرطان، ایدز و ام اس اشاره کرد. اوزون تراپی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان، ایدز، ام اس، آرتریت، بیماری قلبی، آلزایمر و بیماری لایم پیشنهاد شده است. متخصصین معتقدند که سرطان در محیط‌های غنی از اکسیژن زنده نمی‌ماند یا رشد نمی‌کند. سازو کار اوزون تراپی در درمان سرطان به این صورت است که اوزون تراپی اکسیژن را در بدن افزایش می‌دهد و به این ترتیب سرطان را درمان می‌کند.

تاثیرات اوزون تراپی در روند درمان


اثرات زیست‌شناختی اوزون مورد قبول تمامی متخصصین قرار دارد. اوزون تولید گلبول‌های سفید را تحریک می‌کند و میزان اینترفرون بعد از اوزون تراپی به شدت افزایش می‌یابد. به علاوه اوزون تراپی تولید عامل نکروز تومور (TNF) و ترشح IL-2 را تحریک می‌کند. غلظت کمی از اوزون اکثر باکتری‌ها را از بین می‌برد و به روش‌های مختلف با انواع قارچ‌ها و ویروس‌ها مقابله می‌کند. اوزون پلاک شریانی را اکسید می‌کند و انعطاف‌پذیری و خاصیت کشسانی گلبول‌های قرمز را افزایش می‌دهد. به علاوه اوزون چرخه اسید سیتریک را تسریع می‌کند و کارآمدی سیستم آنزیمی آنتی اکسیدانی را افزایش می‌دهد.

پرولوزون تراپی چیست؟ 


پرولوزون تراپی ترکیبی از اوزون تراپی و پرولوتراپی معمولی است. حجم کمی از گاز اوزون پس از تزریق پرولوتراپی در تاندون، رباط، کپسول مفصلی و فضای مفصلی تزریق می‌شود. انجام دادن اوزون تراپی در کنار پرولوتراپی فرآیند ترمیم بافت را از طریق افزایش اکسیژن‌رسانی به بافت‌های آسیب دیده، بهبود گردش خون و تحریک مجموعه‌ای از فاکتورهای رشد شامل فاکتور رشد مشتق از پلاکت (PDGF)، فاکتور رشد تغییر دهنده بتا وان (TGF-b1) و فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) تسهیل می‌کند. از این گذشته پرولوزون ماده بسیار موثری برای کاهش درد است. پرولوزون تراپی برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌های از جمله آرتریت، آرتروز، درد مفصلی مزمن، ناپایداری مفصل، درد ستون فقرات، شانه یخ زده و آسیب روتاتور کاف، آرنج گلف‌بازان، آرنج تنیس‌بازان و بیماری دیسک دژنراتیو کاربرد دارد. بنابراین اگر به این عارضه‌ها مبتلا هستید، اما تا به حال اوزون تراپی را امتحان نکرده‌اید، همین امروز با کلینیک 02188866619، 02188866629، 02188866639 تماس بگیرید.

سازو کار اوزون تراپی 


اوزون تراپی کاربردهای درمانی گسترده‌ای دارد و اثر خود را از طریق سازو کارهای گوناگون به جا می‌گذارد. اوزون درمانی معمولاً به دلیل ویژگی‌های آنتی اکسیدانی، ضدالتهابی، ضدپیری، ترمیم بافت و حمایت از سیستم ایمنی به کار برده می‌شود.

مزایای اوزون تراپی عبارت است از:

 • اوزون تراپی از طریق افزایش آزادسازی فاکتورهای رشد از ترمیم بافت حمایت می‌کند.
 • اوزون درمانی عامل‌های از بین برنده رادیکال آزاد از قبیل گلوتاتیون پراکسیداز، کاتالاز و سوپراکسید دیسموتاز را افزایش می‌دهد.
 • اوزون تراپی از سیستم ایمنی بدن حمایت و آن را تنظیم می‌کند.
 • اوزون تراپی اکسیژن‌رسانی به سلول‎ها را از طریق تحریک متابولیسم اکسیژن بهبود می‌دهد.
 • اوزون درمانی تولید انرژی سلولی به صورت نوعی از ATP را افزایش می‌دهد.
 • اوزون تراپی گردش خون را بهبود و ویسکوزیته خون را کاهش می‌دهد.
 • اوزون درمانی انسجام غشای RBC را از طریق فعال کردن مسیر پنتوز حفظ می‌کند.
 • اوزون درمانی التهاب مزمن را کاهش می‌دهد.
 • اوزون تراپی سیستم محافظ عصبی را فعال می‌کند.

اوزون برای درمان چه عارضههایی به کار برده میشود؟


اوزون برای درمان چه عارضه‌هایی به کار برده می‌شود؟

طبق تحقیقات انجام شده، اوزون تراپی برای درمان عارضه‌های زیر مفید است:

 • سیستیت بینابینی
 • هپاتیت مزمن
 • عفونت تبخال
 • عفونت‌های دندانی مختلف
 • زخم‌های دهانی
 • دیابت و عارضه‌های ناشی از دیابت از قبیل زخم
 • ام اس
 • بعد از سکته مغزی (انفارکتوس مغزی حاد)
 • لنگی متناوب
 • تباهی لکه زرد (دژنراسیون ماکولا)
 • درمان مکمل سرطان

به علاوه سودمندی اوزون تراپی در درمان عارضه‌های زیر گزارش شده است:

 • آنفلوانزا یا سرماخوردگی حاد
 • سندرم خستگی مزمن
 • بیماری شریان محیطی
 • دمانس و بیماری عروق مغزی
 • روماتیسم
 • فتق دیسک
 • فیبرومیالژی
 • بیماری لایم

اوزون تراپی به تنهایی یا در کنار پرولوتراپی برای درمان عارضه‌های اسکلتی ـ عضلانی مختلفی مانند درد شانه، زانو و کمر به کار برده می‌شود.

ایمنی ازون تراپی 


اوزون تراپی و پرولوزون تراپی به شرط انجام شدن توسط متخصص مجرب، درمانی کاملاً ایمن با عوارض جانبی حداقل یا بدون عوارض جانبی است. بااین حال استنشاق گاز اوزون می‌تواند موجب پرکاری و التهاب مجاری هوا شود و بیماری مزمن انسدادی ریه را تشدید می‌کند. اوزون تراپی برای بیماران دچار کمبود گلوکز 6-فسفات دهیدروژناز و پرکاری تیروئید کنترل نشده مناسب نیست و در سه ماهه نخست بارداری توصیه نمی‌شود.

روش انجام اوزون تراپی 


اوزون تراپی کاربردهای بالینی بسیاری دارد و بسته به عارضه تحت درمان به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. چنانچه اوزون درمانی برای درمان عارضه‌های اسکلتی ـ عضلانی انجام شود، اوزون به تنهایی یا همراه با پرولوتراپی در رباط، تاندون، کپسول مفصلی و فضای مفصلی تزریق می‌شود. اتوهموتراپی پرکاربردترین روش تزریق اوزون برای اکثر عارضه‌های دیگر است. اتوهموتراپی برای درمان بسیاری از عارضه‌ها از جمله آلرژی، التهاب مزمن، عفونت مزمن و عارضه‌های قلبی ـ عروقی کاربرد دارد. اتوهموتراپی به دو روش مینور و ماژور انجام می‌شود.

اتوهموتراپی مینور

مقدار کمی خون، معمولاً 5 ـ 10 میلی لیتر، در روش اتوهموتراپی مینور از بیمار گرفته می‌شود و مجدداً در عضله تزریق می‌شود. می‌توان خون را با گاز اوزون غنی کرد و مجدد به بیمار تزریق کرد. ممکن است از مقدار کمی داروی بی‌حسی موضعی برای کاهش درد تزریق استفاده شود. این روش عمدتاً برای درمان آلرژی، آکنه، تبخال یا زونا، سرماخوردگی حاد یا آنفلوانزا و نقاط ماشه‌ای به کار برده می‌شود.

اتوهموتراپی ماژور

برای انجام اتوهموتراپی ماژور لازم است که مقدار بیشتری خون، معمولاً 60 ـ 250 میلی‌لیتر، از بیمار گرفته شود و داخل ظرف استریلی حاوی ماده ضدانعقاد ریخته شود تا خون لخته نشود. سپس خون با اوزون غنی می‌شود و با سرم به بیمار تزریق می‌شود. نتایج تحقیقات انجام شده بیانگر سودمندی اتوهموتراپی ماژور در درمان سیستیت بینابینی، لنگی متناوب، هپاتیت مزمن، عفونت تبخال یا زونا، عفونت‌های دندانی مختلف، دیابت و عارضه‌های مرتبط، ام اس و تباهی لکه زرد است. اتوهموتراپی ماژور برای درمان سرطان‌های مختلف از جمله سرطان پروستات، سندرم خستگی مزمن، فیبرومیالژی، بیماری لایم و انواع بیماری خودایمنی به کار برده شده است.

اینسوفلیشن (دمیدن) اوزون در مقعد، گوش و مثانه، کیسه اوزون، آب اوزون‌‌دار و استعمال موضعی روغن‌های حاوی اوزون روش‌های دیگری برای انجام اوزون تراپی به شمار می‌آید.

تعداد جلسات درمان


تعداد و زمانبندی جلسات درمان به شدت عارضه و سن و وضعیت سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. اوزون درمانی را می‌توان تا 20 جلسه نیز انجام داد و تناوب درمان غالباً به صورت روزانه یا چند بار در هفته است. برای درمان مشکلات ارتوپدی معمولاً فقط یک یا دو جلسه کافی است. پزشک معالج مناسب‌ترین تعداد جلسات اوزون درمانی و زمانبندی آنها را توصیه می‌کند.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان