ورزش‌های مضر برای دیسک گردن: کرانچ شکمی، بلندکرن وزنه بالای سر و …

پیری و بالا رفتن سن شایع ترین علت بروز دیسک گردن محسوب می‌‌شود اما در صورتی که شما به انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین بپردازید و دانش مناسبی درباره آن نداشته باشید دچار دیسک گردن خواهید شد. گاهی اوقات دیسک گردن می‌‌تواند به علت تصادفات خودرویی یا تصادف با موتورسیکلت به وجود بیاید. یکی دیگر از دلایل بروز دیسک گردن آسیب دیدگی شدید گردن می‌باشد. در چنین حالتی دیسک گردن دچار پارگی می‌شود و ماده نرم و ژله مانند آن از درون دیسک به سمت بیرون تراوش می‌کند. سپس این ماده به ریشه اعصاب مجاور فشار وارد می‌‌کند و باعث بروز درد شدید گردن خواهد شد. در چنین حالتی حتی انجام دادن یک فعالیت ورزشی ساده از قبیل پیاده روی می‌تواند بسیار دردناک باشد. خوشبختانه دیسک گردن می‌تواند به طور صحیح بهبود پیدا کند. روش‌های متعددی وجود دارد که می‌‌توان به کمک آنها به بهبود پارگی دیسک گردن کمک کرد. برخی از تمرینات ورزشی خاص در بهبود درد حاصل از دیسک گردن بسیار مفید هستند. از سویی دیگر برخی حرکات ورزشی می‌توانند باعث بدتر شدن درد شوند. به این ترتیب اگر شما دچار دیسک گردن هستید باید انجام دادن این دسته از تمرینات ورزشی خودداری کنید و قبل از انجام دادن هر گونه تمرینی با پزشک خود مشورت نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی و یا رزرو نوبت در می‌توانید در مطب دکتر حیدریان با شماره تلفن‌های 0218886661902188866639 تماس حاصل فرمایید.

ورزش‌های مضر برای دیسک گردن 


اگر دچار دیسک گردن شده‌اید در انتخاب نوع ورزش باید بسیار دقت کنید. بسیاری از حرکات ورزشی اصلا برای دیسک گردن مناسب نیستند و وضعیت آسیب دیسک را بدتر می‌کنند. در این قسمت به برخی از ورزش‌های مضر برای دیسک گردن اشاره شده است:

قرار دادن دست‌ها پشت گردن و انجام دادن کرانچ شکمی 

تمرین قرار دادن دست‌ها پشت گردن و انجام دادن کرانچ شکمی مضر برای دیسک گردن

قرار دادن دست‌ها پشت سر در هنگام انجام دادن کرانچ شکم باعث چرخش ستون فقرات می‌‌شود و ریسک بیرون زدگی دیسک افزایش پیدا کند. این وضعیت باعث می‌‌شود که فشار بسیار زیادی به عضلات ملتهب بدن وارد گردد. در عوض باید سعی کنید برای انجام دادن این حرکت ورزشی بازوهای خود را روی قفسه سینه تان قرار دهید و شانه‌های خود را به سمت بالا بکشید. در صورتی که شما دچار درد گردن هستید باید سعی کنید از بروز مشکلاتی که در آینده ممکن است به وجود بیاید خودداری کنید. قبل از انجام دادن هر گونه حرکتی با پزشک خود مشورت کنید.

بالا بردن وزنه تا بالای سر

تمرین بالا بردن وزنه تا بالای سر مضر برای دیسک گردن

افرادی که دچار دیسک گردن هستند باید انجام دادن هرگونه ورزشی که فشار زیادی را به ناحیه سر و گردن وارد می‌کند مانند وزنه برداری به شدت خودداری کنند. این افراد باید ورزش کردن با وزنه و بالا و پایین بردن آن را فراموش نمایند زیرا این حرکات فشار بسیار زیادی را به سر و گردن تحمیل می‌کند و باعث تشدید درد و آسیب دیدگی در ناحیه آسیب دیده خواهد شد.

پرس گردن 

تمرین پرس گردن مضر برای دیسک گردن

حرکت پرس گردن که در قسمت پشت گردن و شانه انجام می‌‌شود از قبیل پرس نظامی می‌تواند باعث آسیب ‌دیدگی گردن شود. برای انجام این تمرین ورزشی شما باید تا جایی که امکان دارد شانه خود را به سمت بیرون بچرخانید که در چنین حالتی ستون فقرات گردنی و شانه‌ها در معرض خطر آسیب دیدگی قرار می‌گیرند و این حرکت سلامت این نواحی را به خطر خواهد انداخت.

ورزش‌های مفید برای دیسک گردن


اکنون به مهم ترین قسمت مقاله رسیده ‌ایم. ورزش کردن به منظور کاهش اسپاسم و سفتی عضلات، کاهش درد و بهبود دامنه حرکات بدن توصیه می‌شود. در قسمت زیر به چند تمرین ورزشی سودمند اشاره می‌کنیم که برای افراد مبتلا به دیسک گردن بسیار کمک کننده است.

تمرینات مخصوص چانه 

تمرینات مخصوص چانه مفید برای دیسک گردن

برای انجام دادن این تمرین ورزشی باید گردن خود را در حالت خنثی قرار دهید و سعی کنید به طور طبیعی نفس بکشید سپس چانه خود را به سمت عقب فشار دهید. باید بتوانید فشار خفیفی را در قسمت فوقانی گردن خود احساس نمایید. حدود ۳ تا ۵ ثانیه در این حالت بمانید سپس به آرامی گردن خود را به نقطه شروع برگردانید. سعی کنید این تمرین ورزشی را روزی ۱۰ تا ۱۲ مرتبه انجام دهید.

انجام دادن حرکات کششی 

انجام دادن حرکات کششی یک روش بسیار عالی به منظور بهبود انعطاف پذیری و کاهش سفتی گردن می باشد. شما می‌توانید با انجام دادن حرکات کششی مخصوص عضلات گردن، قفسه سینه و شانه‌های خود بپردازید. در بخش زیر به چند تمرین کششی بسیار مهم اشاره می‌کنیم که کمک کننده می‌باشد.

کشش پشت گردن

تمرین کشش پشت گردن مفید برای دیسک گردن

در حالت نشسته قرار بگیرید و پاهای خود را به عرض شانه باز نمایید به نحوی که شانه‌های شما در حالت خنثی قرار داشته باشند. گردن خود را به سمت جلو خم کنید و تلاش نمایید و چانه خود را به قفسه سینه برسانید. تا زمانی که کشش خوبی را در قسمت پشت گردن تان احساس می‌کنید می‌توانید در این حالت بمانید. می‌‌توانید برای ایجاد کشش عمقی سر خود را به کمک دست تان پایین‌ تر بیاورید. حدود ۱۵ تا ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید سپس این تمرین را دو تا سه مرتبه تکرار کنید.

کشش گردن به دو طرف

تمرین کشش گردن به دو طرف مفید برای دیسک گردن

کشش گردن به دو طرف ساده ترین نوع تمرین ورزشی محسوب می‌شود که شما می‌توانید چندین مرتبه به انجام آن بپردازید و اصلاً متوجه کشش عضلات ذوزنقه ای خود نشوید. می‌توانید این حرکت کششی را در حالت نشسته یا ایستاده انجام دهید. برای انجام این تمرین رویت سر خود را به سمت شانه متمایل نمایید به نحوی که گوش به شانه شما نزدیک شود. به عبارتی برای کشش سمت چپ گردن خود باید گوش راست تان را به شانه راست نزدیک نماید. در این حالت طبق تصویری که در قسمت بالا مشاهده می‌کنید کشش خفیفی را در سمت چپ تان احساس خواهید کرد. می‌توانید حدود ۱۵ تا ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید و این تمرین ورزشی را سه مرتبه تکرار کنید.

فشردن هر دو کتف به یکدیگر 

تمرین فشردن هر دو کتف به یکدیگر مفید برای دیسک گردن

حرکت بعدی فشار دادن هر دو کتف به یکدیگر است که بیش از بیست عضله این نواحی را به یکدیگر متصل نموده اند. به همین دلیل به حرکت درآوردن این عضلات اهمیت بسیار زیادی دارد. برای فشار دادن هر دو کتف به یکدیگر باید طبق تصویر در حالت خنثی قرار بگیرید سپس دست‌های کسی روی ستون فقرات شما قرار گرفته است و شما با فشار دادن هر دو کتف خود به سمت عقب واکنش نشان می‌دهید. اکنون می‌توانید از هر دو آرنج خود به عنوان راهنمای کتف تان استفاده کنید و آنها را به سمت عقب فشار دهید.

کشش گربه سگ

تمرین کشش گربه سگ مفید برای دیسک گردن

آخرین حرکتی که برای افراد مبتلا به دیسک گردن توصیه می‌شود حرکت گربه سگ می‌باشد که قسمت فوقانی کمر و همچنین ناحیه گردن را درگیر می‌‌کند. انجام دادن این حرکت ورزشی کار بسیار ساده‌ای است که شما با حرکت گربه قسمت فوقانی کمر خود را به سمت بالا می‌کشید و چانه تان را به سمت داخل حرکت می‌دهید. دقیقاً همانند حرکتی که گربه انجام می‌‌‌دهد و بدن خود را به سمت بالا می‌‌کشد. سعی کنید حدود ۳ تا ۵ ثانیه در این حالت بمانید و سپس همانند حالت سگ یا گاو شکم خود را به سمت پایین بکشید. سر خود را به سمت بالا هدایت کنید ولی در صورتی که دچار هر گونه مشکلی شدید می‌توانید سر خود را به سمت پایین بکشید. سپس بدن خود را به سمت عقب و بالا هدایت کنید و ۳ تا ۵ ثانیه به انجام این حرکت بپردازید. سعی کنید روزی ۳ تا ۵ بار این حرکت ورزشی را انجام دهید.

فهرست مطالب
مشاوره رایگان تماس با ما