کاربرد و مزایای لیزرتراپی برای درمان درد کمر، گردن، زانو و سیاتیک

مزایای-لیزر-تراپیفناوری‌های جدید تماماً صنعت پزشکی را در چند سال اخیر تغییر داده‌اند. گفته می‌شود که فناوری‌ها اصلی‌ترین پیشرانه پیشرفت‌های اخیر در صنعت پزشکی است.  امروزه پزشکان از ابزارهای جدید و مبتکرانه‌ای برای درمان عارضه‌های گوناگون استفاده می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین دستاوردهای چشمگیر در این صنعت، لیزر درمانی برای درد است.

به چند دلیل لیزر درمانی برای درد بهتر از هر نوع روش سنتی دیگر از جمله جراحی، مصرف دارو و درمان‌های فیزیکی است.

 • دارای تأییدیه پزشکی: اثربخشی لیزر درمانی برای دردهای مزمن گوناگون از لحاظ پزشکی اثبات شده است. شواهد علمی و پزشکی در ارتباط با این حقیقت وجود دارد.
 • برطرف کردن علت درد: لیزر درمانی علل اصلی درد را درمان می‌کند. روش‌های سنتی صرفاً بر علائم بالینی متمرکز هستند، ولی تمرکز درمان با لیزر بر برطرف کردن علت ریشه‌ای درد است.
 • غیر تهاجمی: این درمان کاملاً بدون درد است. اگر این درمان را انتخاب کنید دیگر نیازی به جراحی نخواهید داشت. این درمان نیازی به شکافتن پوست ندارد.
 • هیچ دارویی مصرف نمی‌شود: اگر شما نیز از مصرف دارو متنفرید، پس درمان با لیزر بهترین گزینه برای شماست. در این درمان، لیزر مستقیماً روی بدن تابانده می‌شود و در نتیجه نیازی به مصرف هیچ نوع قرصی نخواهید داشت.
 • به صرفه: روش‌های جراحی هزینه زیادی دارد. در قیاس با جراحی، درمان با لیزر اقتصادی و به صرفه است.

مزایای درمان با لیزر


مزایای درمان با لیزر

لیزر درمانی برای درد مزایای بسیاری دارد، که برخی از آنها عبارتند از:

 • ضد التهاب: این فرآیند می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند زیرا باعث اتساع عروق خونی می‌شود. به همین خاطر خاصیت ضد ورم نیز دارد. این درمان به سیستم تخلیه لنفاوی نیز کمک می‌کند تا نواحی متورم را تسکین دهد. در نتیجه این فرآیند، مایعات بافتی تا حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
 • تسکین دهنده درد: این درمان ذاتاً مسکّن درد است، در نتیجه درد را تسکین می‌دهد. لیزر درمانی خاصیت ضد درد خود را به اثبات رسانده است. این درمان تأثیر مثبتی بر سلول‌های عصبی دارد، در نتیجه انتقال درد به سمت مغز را مسدود می‌کند. به همیت دلیل حساسیت عصبی شخص کاهش خواهد یافت. بخاطر کاهش التهاب، تجمع مایعات کمتر و درد کمتری وجود خواهد داشت. این درمان در تسکین درد موثر بوده زیرا باعث آزاد شدن مواد شیمیایی ضد درد در بدن می‌شوند از جمله اندروفین و انکفالین که در مغز و غدد فوق کلیوی ترشح می‌شوند.
 • این درمان نرخ ترمیم بافتی و سلولی را افزایش می‌دهد: نور لیزر به عمق پوست نفوذ کرده و نرخ ترمیم بافتی و سلولی را افزایش می‌دهد. نور لیزر سلول‌ها را با انرژی خود شارژ می‌کند. با افزایش سطح انرژی در سلول، سلول مواد مغذی را با سرعت بالاتری جذب کرده و مواد زائد را سریعتر تخلیه می‌کند. در نتیجه این فرآیند، سرعت ترمیم سلول‌ها شتاب می‌گیرند.
 • فعالیت عروق‌ها را بهبود می‌بخشد: این درمان باعث بهبودی فعالیت عروقی در بدن می‌شود. نور لیزری که به داخل پوست تابانده می‌شود، تشکیل مویرگ‌ها را در بافت مصدوم افزایش می‌دهد. در نتیجه فرآیند بهبودی سرعت بیش از پیشی یافته، زخم‌ها با سرعت بیشتری خون می‌شوند و بافت اسکار نیز کاهش خواهد یافت.
 • بهبود متابولیسم: لیزر درمانی می‌تواند به متابولیسم سرعت تازه‌ای ببخشد. این درمان باعث افزایش خروجی آنزیم‌های بخصوص می‌شود. ضمناً اکسیژن بیشتری را در اختیار سلول‌های خونی قرار می‌دهد که به افزایش متابولیسم کمک می‌کند.
 • نقاط فشار و نقاط طب سوزنی: لیزر درمانی نقاط فشار و نقاط طب سوزنی را به شیوه‌ای غیرتهاجمی فعال می‌کند. با فعال شدن نقاط عضله، تسکین اسکلتی عضلانی درد را تجربه خواهید کرد.
 • کاهش شکل گیری بافت الیافی: لیزر درمانی به شیوه‌ای موثر تشکیل بافت اسکار را کاهش می‌دهد. بافت اسکار در نتیجه جراحت یا جراحی تشکیل می‌شوند.
 • عملکرد عصب‌ها را بهبود می‌بخشد: وقتی عصب‌ها آسیب ببینند، نتیجه آن بی‌حسی و اختلال خواهد بود. لیزر درمانی با تسریع در سرعت بازسازی عصبسی به شما کمک می‌کند تا از چنین شرایطی پیشگیری کنید. این درمان همچنین دامنه سیگنال‌های عصبی را افزایش می‌دهد تا بدن ریکاوری سریعتری داشته باشد.
 • می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند: این درمان تأثیر مستقیمی بر سیستم ایمنی بدن دارد زیرا ایمونوگلوبولین‌ها و لمفوسیت‌ها را تحریک می‌کند. نور لیزر با آنزیم‌های مولکولی جذب می‌شود. که در نتیجه آن تولید ATP افزایش می‌یابد. ATP منشأ اصلی انرژی سلولی و منبع انرژی تمام واکنش‌های شیمیایی درون سلول است.
 • زخم‌ها سریعتر بهبود می‌یابند: این درمان به تسریع فرآیند بهبودی زخم‌ها کمک می‌نماید. این درمان باعث تحریک فعالیت فیبروبلاست می‌شود. فیبروبلاست تولید کلاژن را بر عهده دارد، که پروتئین بسیار مهمی برای ترمیم یا تعویض بافت آسیب دیده است. به همین خاطر، لیزر درمانی بر زخم‌های باز و سوختگی‌ها تأثیر بسیار زیادی دارد.

عارضه‌های مختلفی را می‌توان با لیزر درمانی درمان کرد


درمان عارضه‌های لیزر درمانی

لیزر درمانی هر نوع سلولی از جمله سلول‌های عضله، لیگامنت، غضروف، عصب و غیره را تحریک می‌کند، در نتیجه می‌توان عارضه‌های مختلفی را با لیزر درمانی درمان کرد. برخی از عارضه‌هایی که می‌توان به راحتی با لیزر درمانی درمان کرد عبارتند از:

مکانیسم اثر لیزر درمانی چگونه است؟


مکانیسم اثر لیزر درمانی چگونه است؟در طی این فرآیند، از طول موج‌ها و خروجی‌های مختلفی از نور با انرژی کم استفاده می‌شود که مستقیماً بر نواحی هدف تابانده می‌شوند. بافت‌های بدن این نور را جذب می‌کنند. نور قرمز و نزدیک به مادون قرمز منجر به واکنش شده و سلول‌های آسیب دیده واکنشی فیزیولوژیکی نشان می‌دهند که بازسازی سلولی را بهبود می‌بخشد. بافت سطحی عموماً  با طول موجی بین 600 و 700 نانومتر درمان می‌شود. برای نفوذ بیشتر، از طول موجی بین 780 تا 950 نانومتر استفاده می‌کنند. اگر لمس دستگاه با پوست خود را احساس خواهید کرد، ولی این درمان بدون درد و غیر تهاجمی است. هیچ صدای ندارد و هیچ لرزه یا حرارتی حس نمی‌کنید. هر درمان معمولاً چند دقیقه طول می‌کشد.

معایب لیزر درمانی


 بیماران معمولاً کاملاً تسکین نیافته یا علائم درد آنها پس از اولین جلسه درمان از بین نمی‌رود. باید چندین جلسه درمان انجام شود، معمولاً بین 8 الی 30 جلسه، که به شدت و طول زمان عارضه بستگی دارد. بیماران معمولاً 2 الی 4 بار در هفته به پزشک مراجعه می‌کنند. مصدومیت‌های کهنه چند روز پس از درمان عود می‌کنند، ولی در بیشتر بیماران این مسئله موقتی است و تنها چند روز ادامه می‌یابد.

سوالات رایج


 چه کسانی نباید از لیزر برای کاهش درد استفاده کنند?

نباید از لیزر درمانی برای ضایعات مشکوک به سرطان یا کارسینوم استفاده کرد، همچنین استفاده از آن روی تیروئید، برای بیماران باردار و تابیدن مستقیم به چشم توصیه نمی‌شود زیرا می‌تواند باعث آسیب دائمی به چشم شود. توصیه می‌شود که زنان باردار از این درمان استفاده نکنند، زیرا تأثیر آن بر جنین داخل شکم مادر ناشناخته است. پزشک و بیمار باید از عینک‌های محافظ چشم استفاده کنند تا مستقیماً در معرض نور لیزر قرار نگیرند.

لیزر درمانی چه حسی دارد؟ آیا با درد همراه است؟

برای بسیاری از افراد، در حین درمان هیچ حسی وجود ندارد و یا حس بسیار کمی وجود دارد و صد البته هیچ دردی نخواهد داشت. احتمالاً احساس گرمای خفیف و آرامش بخشی خواهید داشت. لیزر درمانی آرامش بخش است. از طرف دیگر، گاهی اوقات رخ می‌دهد که درد 6 الی 24 ساعت بعد از جلسه درمانی افزایش یافته یا آغاز می‌شود. احتمالاً درد به این خاطر حس می‌شود که نور لیزر فرآیند بهبودی را آغاز می‌کند. این نوع از درد به احتمال زیاد هنگامی حس می‌شود که بیمار مبتلا به عارضه‌ای ماهیتاً مزمن است. درد معمولاً پس از چند روز ساکت می‌شود ولی در موارد نادر بیشتر طول می‌کشد.

لیزر درمانی چه مدت طول می‌کشد؟

طول درمان به صورت معمول 5 الی 10 دقیقه است، هرچند به اندازه ناحیه تحت درمان نیز بستگی دارد. عارضه‌های حاد به درمان روزانه نیاز دارند، به خصوص آن عارضه‌هایی که با درد بسیار زیادی همراه هستند. مشکلات مزمن معمولاً وقتی 2 الی 3 بار در هفته تحت درمان قرار گیرند بهتر به درمان پاسخ می‌دهند. برای هر بیمار، طرح درمانی با احتیاجات فردی وی تعیین می‌شود. لیزر درمانی باید بصورت مستقیم روی پوست انجام شود، زیرا نور لیزر نمی‌تواند از چند لایه لباس عبور کند. در حین انجام درمان گرمای آرامش بخشی را تجربه خواهید کرد.

به چند جلسه درمانی نیاز دارد؟

طرح درمان به ماهیت عارضه تحت درمان بستگی دارد. برای برخی از عارضه‌های حاد، 2 الی 6 جلسه درمانی کافی خواهد بود. برای عارضه‌های مزمن، به 6 الی 10 جلسه درمانی نیاز است. عارضه‌های همچون آرتریت شدید به مراقبت‌های دوره‌ای و مستمر نیاز دارند تا درد کنترل شود.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج را احساس کنم؟

احتمالاً پس از اولین جلسه درمانی، بهبودی علائم خود را احساس خواهید کرد. هر جلسه درمانی تأثیر خود را خواهد داشت و پس از 2 الی 4 جلسه درمانی نتایج خود را نشان خواهند داد.

 آیا نتایج درمان دائمی است؟

لیزر درمانی برای درمان عارضه‌ها انجام می‌شود نه برای پوشاندن علائم بیماری. اثر تسکینی این درمان کاملاً واقعی بوده و تسکین دائمی خواهد داشت.

آیا می‌توان از لیزر درمانی در ترکیب با سایر انواع درمان استفاده کرد؟

بله. در واقع، لیزر درمانی هنگامی که با سایر درمان‌ها ترکیب شود تأثیر بیشتری خواهد داشت. از جمله این درمان‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: فیزیوتراپی، درمان دستی (کایروتراپی)، ماساژ، تحرک بافت نرم، الکتروتراپی و جراحی.

چه زمانی می‌توان به فعالیت‌های روزمره بازگشت؟

از همان لحظه‌ای که بیمار مطب را ترک می‌کند می‌تواند به فعالیت‌های روزمره بازگردد.  البته بیماران باید به خاطر داشته باشند که تا چند روز فشار زیادی به خود وارد نکنند، زیرا بدن همچنان در حال بهبودی است.
به این پست امتیاز دهید.