تعداد زیادی از افراد از درد مزمن رنج می‌برند اما می‌توان با امتحان کردن روش‌های درمانی مختلف به کنترل درد آنها پرداخت اما در برخی دیگر صرف نظر از نوع روش درمانی امتحان شده همچنان درد ادامه دارد و باعث ناتوانی آنها می‌شود. این افراد می‌توانند با مراجعه به کلینیک درد و مراکز تخصصی که به درمان و کنترل درد اختصاص دارد به بهبود شرایط خود بپردازند. برخی از کلینیک‌های درد با بیمارستان‌ها ارتباط دارند و برخی دیگر خصوصی هستند و در هر دو مرکز خدمات سرپایی و بستری موجود است. در کلینیک درد معمولا از روش‌های متعددی استفاده می‌شود و پزشکان مختلف متخصص درد، متخصص فیزیوتراپی و متخصص طب فیزیکی در این مراکز حضور دارند. در اکثر موارد تنها هدف از درمان فقط تسکین درد نیست بلکه هدف این است که به بیماران یاد بدهند علیرغم دردی که دارند بتوانند فعالیت جسمانی داشته باشند. تحقیقات مختلفی که انجام شده است نشان داده افرادی که دچار درد مزمن هستند پس از مراجعه به کلینیک درد تا ۵۰ درصد بهبود پیدا می‌کنند و از سطح درد آنها کاسته می‌شود و اکثر افراد یاد می‌گیرند به کنترل شرایط خود بپردازند و فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند.

احساس درد یک وضعیت ناراحت کننده است که می‌‌تواند باعث ناتوانی فرد شود به همین دلیل باید فوراً درمان شود. درد کمر مشکلی است که به صورت خود به خود برطرف نمی‌شود. درد حاصل از یک آسیب دیدگی قدیمی شانه می‌تواند زندگی فرد را دچار اختلال نماید . احساس خستگی مداوم و درد بدن گاهی اوقات غیر قابل تحمل می‌شود. مهم نیست که شما چه نوع درد مزمن دارید در هر شرایطی درد انرژی شما را تحلیل می‌برد و بر روی سلامت و کیفیت زندگی شما تاثیرات منفی خواهد گذاشت. خبر خوبی که در این راستا وجود دارد این است که شما هرگز مجبور نیستید درد را قبول کنید و با آن زندگی کنید. در کلینیک درد دکتر حیدریان یک تخصصی از پرستاران، پزشکان و درمانگران حضور دارند که می‌‌توانند به شما برای کنترل درد کمک کنند. این افراد می‌توانند از تجویز دارو تا فیزیوتراپی بهبود شرایط شما کمک نمایند و از سطح درد شما کاسته شود تا بتوانید انجام کارهای مورد علاقه خود بپردازید بدون آنکه دچار درد شوید. در مرکز تخصصی درد پزشک به طور کامل شرایط شما را ارزیابی خواهد کرد تا بتواند یک برنامه درمانی مناسب را برای شما طراحی کند که همه نیازها و اهدافی که دارید را پوشش دهد. برنامه درمان شما بر اساس شرایط شما طراحی می‌شود و پزشکان کلینیک درد به شما برای بهبود و پیشرفت در طول دوران درمان کمک خواهد کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 02188866619 – 02188866629 تماس حاصل فرمایید.

 

 در کلینیک درد چه کسی به درمان درد شما خواهد پرداخت؟ 

 هنگامی‌ که شما به دنبال راهی برای تسکین درد خود هستید با پزشکان مختلف ملاقات خواهید داشت که در بخش زیر به توضیح این مسئله خواهیم پرداخت:

 • احساس درد یکی از دلایل مهمی است که کار را به مطب پزشکان عمومی هدایت می‌‌کند. این گروه از پزشکان می‌توانند به درمان انواع بیماری‌ها بپردازند و برای این کار باید شما را به طور کامل معاینه کنند.
 • متخصص کنترل درد به پزشکی گفته می‌‌شود که اغلب در زمینه بی‌ حسی و سایر روش‌های موجود برای کنترل درد تخصص دارد. این گروه از پزشکان می‌توانند اقدام به کاشت پمپ و سایر وسایلی نمایند که به تسکین درد شما کمک می‌کنند.
 • متخصص مغز و اعصاب بر روی سیستم اعصاب مرکزی تمرکز دارد و می‌تواند به درمان درد عصبی یا درد مرتبط با اعصاب بپردازد.
 • متخصص ارتوپدی و متخصص طب ورزشی بر روی سیستم اسکلتی از قبیل استخوان‌ها، مفاصل و تاندون‌ها تمرکز دارند.
 • متخصص طب فیزیکی به بررسی انواع مختلفی از اختلالات می‌‌پردازد که بر روی مغز، طناب نخاعی، اعصاب، استخوان‌ها و مفاصل، رباط‌ها، عضلات و تاندون‌ها تاثیر می‌گذارند.
 • روماتولوژیست به بررسی سیستم ایمنی بدن می‌‌پردازد و درمان بیماری‌های دردناک خود ایمنی هست قبیل لوپوس، اسکلرودرما و فیبرومیالژی خواهد پرداخت.

 

کلینیک درد انواع متخصصین و درمانهای ارائه شده در کلینیک درد در برنامه کنترل درد در کلینیک درد چه افراد دیگری حضور دارند؟ 


 در کلینیک درد متخصصان دیگر نیز حضور دارند که با پزشکان همکاری می‌‌کنند و به کنترل درد شما کمک خواهند کرد این گروه از متخصصین به شرح زیر می‌باشند:

 متخصص درمان دستی 

 متخصص درمان دستی با حدود ۴۰ درصد از افرادی که با درد مزمن زندگی می‌کنند کار می‌کند. در یک تحقیق محققان متوجه شدند که حدود یک سوم از بیمارانی که دچار درد مزمن کمر یا گردن هستند به سراغ متخصص درمان دستی می‌‌روند. ۵۹ درصد از افرادی که دچار درد مزمن هستند و به متخصص درمان دستی مراجعه می‌کنند در مقایسه با ۳۴ درصدی که فقط به سراغ پزشکی عمومی ‌می‌روند نتایج بهتری را به دست خواهند آورد.

 متخصص طب سوزنی

 شواهد و مدارک خوبی مبنی بر مزایای طب سوزنی در بهبود درد مزمن در بلند مدت وجود دارد. متخصص طب سوزنی می‌تواند به درمان حدود ۷ درصد از بیماران مبتلا به درد مزمن بپردازد. تصور می‌شود که طب سوزنی با افزایش تولید اندروفین که یک ماده شیمیایی است و باعث جلوگیری از احساس درد می‌شود به کنترل درد کمک خواهد کرد. تعداد زیادی از نقاطی که از آنها برای فرو کردن سوزن‌ها درون پوست استفاده می‌شود در نزدیکی اعصاب قرار دارند. در صورتی که این اعصاب تحریک شوند باعث به وجود آمدن درد یا احساس گرفتگی عضلانی خواهد شد. عضله تحریک شده به ارسال یک پیام به سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع می‌پردازد و باعث ترشح اندروفین می‌شود که از ارسال پیام درد به مغز جلوگیری می‌نماید.

 متخصص فیزیوتراپی 

 متخصص فیزیوتراپی در زمینه بهبود عملکرد حرکتی بیماران مبتلا به درد مزمن تخصص دارد به عنوان مثال اگر شما دچار آرتروز زانو هستید به شما کمک می‌کند عضلات اطراف زانوی شما تقویت شود و به این ترتیب درد کمتری را احساس کنید.

 ماساژ درمانی 

 حدود نیمی از افرادی که به سراغ ماساژ درمانی می‌روند بیشتر به دنبال تسکین درد و رفع گرفتگی عضلات خود هستند.

 رفتار درمانی شناختی

 تحقیقات زیادی که در این زمینه انجام شده است که حکایت از مزایای این روش شناختی دارد. در این روش پزشک به شما کمک می‌کند با نحوه بهتر فکر کردن و واکنش بهتر به درد آشنا شوید.

 درمان ذهن و بدن 

 درمان ذهن و بدن از جمله روش‌هایی است که به بهبود توانایی ذهن برای تحت تاثیر قرار دادن عملکرد و علائم و نشانه‌های بدن کمک می‌کند. در این روش از تکنیک‌های مختلفی از قبیل ریلکسیشن و مدیتیشن، بیوفیدبک و هیپنوتیزم استفاده می‌شود. تکنیک‌های ریلکسیشن به تسکین ناراحتی حاصل از درد مزمن کمک می‌کنند. در مواردی که روش‌های درمانی تکمیلی روی شما جواب می‌دهد باید اطمینان حاصل کنید که همه پزشکان مرکز کلینیک درد با هم همکاری نزدیکی دارند زیرا صرفاً جایگزین کردن یک روش از قبیل ماساژ درمانی با داروهای مصرفی به معنای مفید بودن آن روش نیست بلکه باید روش‌های درمانی مورد استفاده با هماهنگی همه پزشکان انجام شوند تا ایمنی و کارآمدی بهتری داشته باشد. گاهی اوقات شما باید نظر خود را در خصوص روش‌های درمانی انجام شده بیان کنید تا پزشکان اطمینان حاصل کنند که شما در حال پیشرفت هستید و این روش‌های درمانی برای شما مفید نیستند.

 رایج ترین داروی توصیه شده برای کنترل درد در کلینیک درد کدام است؟ 

 در صورتی که درد شما خفیف باشد می‌‌توان به کمک داروهای مسکن از قبیل استامینوفن یا داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب از قبیل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن به درمان آن پرداخت. مصرف استامینوفن و داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب و کاهش التهاب و تورم عضلات و رفع سفتی آنها به کاهش درد کمک خواهد کرد. مصرف داروهای مسکن موضعی نیز از قبیل انواع پماد، لوسیون یا اسپری می‌تواند به تسکین درد و التهاب ناشی از درد عضلات و آرتروز کمک نمایند. در صورتی که مصرف این نوع داروها باعث تسکین درد نشود پزشک به تجویز داروهای قوی تر از قبیل شل کننده‌های عضلانی، داروهای ضد اضطراب از قبیل دیازپام و داروهای ضد افسردگی، داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب از قبیل سلکوکسیب یا مصرف داروهای مسکن بسیار قوی از قبیل اکسی کدون، استامینوفن کدئین، و فنتانیل یا هیدروکدون به مدت کوتاه می‌پردازد. تزریق استروئید به درون مفصل نیز می‌‌تواند باعث کاهش تورم و التهاب شود. از تزریق اپی دورال نیز برای درمان تنگی کانال نخاعی یا درد پایین کمر استفاده می‌شود.

 ارتباط نزدیک با پزشک در کلینیک درد


 در هر جلسه مراجعه به کلینیک درد شما پزشکان را مشاهده خواهید کرد که در حال معاینه و بررسی مشکلات سایر بیماران هستند. پزشکان ما برای هر بیمار وقت کافی دارند و می‌‌توانند به طور کامل و جامع به ارزیابی مشکلات آنها بپردازند. در بخش زیر به چند نکته مهم اشاره می‌کنیم که باعث می‌شود ارتباط بهتری با پزشک داشته باشید:

 • پس از مراجعه به پزشک همه نکات مهمی که به ذهن شما می‌رسد را یادداشت کنید.
 • به آن چیزی که باعث ناراحتی شما شده است فکر کنید: آیا درد باعث اختلال در خواب شما شده است؟ آیا باعث شده نتوانید با فرزندان خود بازی کنید؟ آیا درد باعث شده نتوانید کار کنید؟ با پزشک خود درباره موارد صحبت کنید.
 • دردی که احساس می‌‌کنید را به طور دقیق توضیح دهید چرا که فقط گفتن جمله درد دارم کمکی به شما نخواهد کرد. در تعداد زیادی از مراکز درد از شاخص عدد یک تا ده برای توصیف درد استفاده می‌شود و عدد ۱۰ به معنای درد بسیار شدید و ناتوان کننده است. بهترین روش برای توصیف دردی که دارد این است که نحوه تاثیر گذاری آن بر زندگی خود را توضیح دهید مثلاً بگویید من قبلا بدون هیچ مشکلی از پله‌ها بالا و پایین می‌رفتم اما الان نمی‌‌توانم.
 • یک هفته قبل از مراجعه به پزشک به نوع دردی که دارید دقت کنید و به یادداشت کردن شدت درد و توصیف آن از یک تا ده بپردازید و همه کارهایی که باعث می‌شود درد بیشتری داشته باشید را توضیح دهید. همه داروهایی که برای کنترل درد مصرف می‌کنید را یادداشت کنید از یادداشت کردن روش‌های درمانی غیر دارویی برای کنترل درد غافل نشوید.
 • اگر هر سوالی در ارتباط با داروهای مصرفی خود دارید حتماً با پزشک داروساز مشورت کنید زیرا آنها در خصوص داروها، نحوه اثر گذاری آنها و عوارض جانبی که دارند اطلاعات بسیار جامع و کاملی در اختیار دارند.
 • با پزشک خود در خصوص مصرف الکل و مواد مخدر صادق باشید. اطلاعات لازم را در خصوص نوع رژیم غذایی و فعالیت ورزشی خود در اختیار او قرار دهید.
 • با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود به پزشک مراجعه کنید تا بتواند همه نکاتی که پزشک گوشزد می‌کند را یادداشت نماید زیرا هنگامی ‌که شما درد دارید ممکن است خیلی از موارد را فراموش کنید.

 برای ایجاد یک رابطه دوستانه با پزشک خود تمرکز کنید چرا که پزشک می‌تواند به شما برای بهبود کیفیت زندگی کمک نماید. اگر شما تمایلی به مصرف داروهای مسکن ندارید بهتر است بدانید این داروها یک روش درمانی موثر برای کنترل درد محسوب می‌‌شوند. اعضای تیم پزشکی می‌تواند به شما برای کنترل درد و بهبود کیفیت زندگی کمک نمایند.
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان