دیسک کمر یکی از شایعترین بیماری هایی است که امروزه حتی در سنین بسیار پایین و در افرادی که مشاغل سنگینی ندارند با فراوانی زیادی مشاهده میشود .بسیاری از کسانی که به بیماری دیسک کمر مبتلا می شوند با یک دوره درمان ساده بهبودی می یابند ولی در افرادی که علایم آنها پس از دوره اولیه درمان بهبودی نمی یابد دو دیدگاه درمانی متفاوت برای درمان وجود دارد . در دیدگاه قدیمی بیماران یا با درمانهای ساده بهبودی می یابند یا کاندید عمل جراحی دیسک کمر می باشند در دیدگاه جدید درمان پلکانی دیسک پیشنهاد می گردد .

در روش پلکانی درمان دیسک کمر درمان از روش های ساده ای مانند استراحت ، آب درمانی ، فیزیوتراپی ،لیزر درمانی شروع میشود و در صورت عدم بهبودی برای بیمار پله دیگری از درمان شروع می شود در این مرحله از عمل های بسته یا مداخله ای یا عمل های اینترونشنال برای درمان دیسک کمر استفاده می گردد. در انجام این روش ها نیاز به بیهوش کردن بیمار نیست، پوست برش نمی خورد ، نیاز به بستری شدن نیست و بیمار چند روز پس از عمل فعالیت های روزانه را شروع می کند و ساده ترین نوع این عمل های بسته تزریق ترانس فورامینال در محل دیسک معیوب می باشد .

در این روش که در بیش از 70 درصد دیسک ها قابل انجام است یک ترکیب دارویی در سطح دیسک بیرون زدگی دیسک تزریق می شود. پس از گذشت یک هفته النهاب و تورم لبه بیرون زده دیسک کاهش می یابد و شاخه ای از عصب سیاتیک که تحت فشار دیسک بوده آزاد می شود . با شروع روند ترمیم بیمار می تواند بهبودی بیشتری را در هفته های پس از انجام عمل تجربه کند.

back-pain1

در بیمارانی که با انجام این روش بهبودی نمی یابند انجام عمل بسته ای به نام نوکلیوتومی می تواند بیمار را در این پله درمان کند و از انجام عمل جراحی جلوگیری نماید. در روش نوکلیوتومی یک مقدار کم از حجم داخل دیسک بدون انجام جراحی باز کم می شود و دیسک که مانند یک توپ لاستیکی است با کم شدن حجم داخلی اش مختصری جمع می شود این جمع شدن قسمت بیرون زده یا اصطلاحا فتق دیسک را به داخل می کشد و فشار از روی عصب برداشته می شود. روش های متفاوتی برای انجام نوکلیوتومی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

1. عمل دیسک با لیزر یا تخلیه قسمت داخلی دیسک با لیزر

2 . استفاده از دکپرسور یا تخلیه مکانیکی داخل دیسک

3.استفاده از دیسکوژل

4. تزریق ازون داخل دیسک و کاهش فشار داخل دیسک که در حال حاضر عمل بسته دیسک با ازون به عنوان سالم ترین ، بی عارضه ترین و یکی از موثر ترین روش های انجام عمل بسته دیسک استفاده می شود.

انجام درمان پلکانی دیسک کمر با استفاده از پله های جدیدی که عمل های بسته ایجاد کرده شانس رسیدن بیمار به پله آخر یعنی عمل جراحی باز را کاهش می دهد و در 70 تا 80 درصد بیماران نیاز به عمل جراحی را بصورت کامل از بین می برد.

بیماران مبتلا به دیسک کمر می توانند با مراجعه به کلینیک های درد با استفاده از روش درمان پلکانی با انجام درمان های جدید دیسک حتی المقدور از انجام جراحی های غیر ضروری خودداری نمایند.

کلینیک درد دکتر حیدریان از اولین کلینیک هایی بوده است که با بکار گیری روش پلکانی درمان دیسک در عده زیادی از بیماران از انجام جراحی غیر ضروری جلوگیری نماید.
با توجه به نیاز به دقت بالا و حساس بودن محل عمل بسته این کار باید توسط پزشک فوق تخصص درد و در اتاق عمل انجام شود.

نویسنده : دکتر مجید حیدریان – فوق تخصص درد
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان