تزریق فاست برای چیست و چگونه انجام می‌شود؟ مراقبت‌های بعد از تزریق

تزریق مفصل فاست (مفاصل بین مهره‌ای پشتی – مفاصلی هستند که ازطریق زوائد مفصلی بخش قوس مهره ای ایجاد می‌شوند) در ایجاد تسکین درد فاست در مفاصل، بدون توجه به اینکه علت آن آسیب و ضربه بوده و یا عارضه آرتروز یا یک بیماری دژنراتیو بوده باشد، موثر است. این روش کم تهاجمی است و به طور کلی کمتر از 15 تا 30 دقیقه به طول می انجامد، به این معنی که برای هر کسی که می خواهد از جراحی تهاجمی اجتناب کند، می‌تواند یک گزینه ایده آل باشد. با این حال، مانند هر روش دیگر، تزریق مفصل فاست خطر اندکی از علایم و یا عوارض جانبی را به همراه دارد. بنابراین، همیشه بهتر است قبل از انتخاب روش درمانی از تمام جوانب آن مطلع شوید و تمام گزینه های خود را با پزشک متخصص در میان بگذارید.

در هنگام تزریق مفصل فاست با اشعه ایکس چه اتفاقی می‌افتد؟ 


تزریق مفصل فاست با اشعه ایکس

تزریق مفصل فاست معمولاً کمتر از 30 دقیقه طول می کشد و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می گردد. ممکن است سرم کوچکی (به نام کانول) به پشت دست شما وارد شود تا در صورت داشتن احساس ناراحتی، بلافاصله بتوانیم دارو مورد نظر را به شما تزریق کنیم. سوزن بسیار ظریف می باشد بنابراین ممکن است هنگام وارد کردن آن به پشت دست چیزی احساس نکنید. کمی بازشدگی در کانول باعث می شود مایعات از کیسه داخل وریدی تزریق شوند.

پزشک به شما کمک می کند تا برای تزریق مورد نظر در موقعیت بدنی مناسب قرار بگیرید. برای تمیز کردن محل تزریق از داروی ضد عفونی کننده استفاده می شود و بی حس کننده موضعی تزریق خواهد شد. به محض بی حس کردن ناحیه توسط بی حسی، پزشک متخصص سوزن تزریق را با دقت وارد ناحیه مورد نظر می کند. پزشک ممکن است رنگ یا مایع کنتراست بی رنگ نیز تزریق کرده و برای اطمینان از قرار گرفتن سوزن در موقعیت مناسب، با اشعه ایکس عکس بگیرند. گاهی اوقات از اسکنر اولتراسوند برای کمک به هدایت سوزن استفاده می‌شود. لطفاً در صورت احساس ناراحتی، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است مقداری فشار در ناحیه تزریق یا در امتداد یک عصب احساس کنید. این حس معمولاً موقتی است. پزشک در حین تزریق به دقت علایم شما را کنترل کرده و حواسش به شما هست.

پس از تزریق مفصل فاست چه انتظاری باید داشت؟ 


بعد از انجام پروسه تزریق به احتمال بسیار زیاد مرخص می شوید. اما قادر به رانندگی نخواهید بود بنابراین لطفاً با خود همراه یا آشنایی داشته باشید تا پس از اتمام پروسه تزریق شما را به خانه ببرد. اگر بعد از تزریق احساس خستگی داشتید باید استراحت کنید. تا زمانی که احساس، قابلیت حرکت و هماهنگی کامل را به دست نیاورده‌اید، از پیاده روی‌های مسافت‌های طولانی یا رانندگی کردن و یا انجام دادن کارهای روزانه از جمله پخت و پز و کارهای خانه پرهیز کنید. شما احتمال زیاد روز بعد از تزریق به فعالیت های روزمره خود برخواهید گشت. میزان سطح درد خود را تحت نظر داشته باشید تا پزشک متخصص شما بتواند برنامه کنترل درد یا ادامه پروسه درمانی را برایتان برنامه ریزی کرده و پیگیری کند.

چه نتایجی را باید بعد از تزریق مفصل فاست انتظار داشت؟ 


چه نتایجی را باید بعد از تزریق مفصل فاست انتظار داشت؟

تزریق مفصل فاست از روش های ایمن و غیر تهاجمی بوده که می تواند تسکین درد را در طولانی مدت برای فرد فراهم آورد. نتایج حاصله از پروسه تزریف بین بیماران متفاوت می باشد، اما یک درمان تزریق مفصلی موثر، می تواند چندین ماه تسکین درد را برای بیمار فراهم کند.

اگر تزریق مفصل فاست کارساز نباشد چه اتفاقی می افتد؟ 


اگر تزریق مفصل فاست نتواند درد شما را تسکین دهد، اقدامات بعدی آزمایشات تکمیلی بوده تا علت دقیق درد شما قابل شناسایی و مشخص گردد. از آنجا که اولین تزریق مفصل فاست یک ابزار تشخیصی است، هنگامی که کار جواب ندهد، پزشکان تشخیص داده که ممکن است مفصل فاست منبع درد شما نباشد.

موثرترین راه برای تسکین دردی که تجربه می کنید، پیگیری برای تعیین علت درد است. به عنوان مثال، اگر این درد ناشی از آسیب دیدگی در ساختاری از ناحیه پشت یا کمر باشد، امتحان كردن روش هایی مانند فیزیوتراپی یا تمرینات هدفمند برای تقویت ناحیه کمر یا حمایت از عضلات آسیب دیده پشت، می ‌تواند مفید واقع شود.

اگر تزریق مفصل فاست درد شما را تسکین نداده است، راهکارهای دیگری وجود داشته که شما و پزشک متخصص‌تان می توانید برای کمک به تسکین درد آن ها را بررسی کنید. این روش ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تزریق اپیدورال (بسته به ناحیه ای که درد خود را نشان داده است)
 • آزمایشات اضافی، مانند اسکن استخوان، تست خون یا بررسی های عصبی
 • ورزش ها و تمرین هایی برای کاهش فشار روی مفاصل، مانند شنا
 • تجویز داروهایی مانند شل کننده عضلات یا داروهای ضد التهاب
 • درمان موضعی، مانند کرم‌های بی حس کننده
 • روش های درمانی جایگزین مانند یوگا، طب سوزنی یا مراقبت های کایروپراکتیک
 • در برخی موارد، جراحی ممکن است مناسب باشد

در بیشتر موارد، استراحت کردن و دراز کشیدن برای کمردرد توصیه نمی گردد و مصرف داروهای مسکن دارای ترکیبات مخدر یا اوپیوییدی، برای تسکین کمردرد در طولانی مدت موثر نیستند.

حدود 80٪ از افراد در دوره ای از زندگی خود دچار کمردرد می شوند، بنابراین گرچه این یک بیماری بسیار شایع می باشد، اما در افراد نیز متفاوت بوده و حالت فردی دارد. این بدان معناست که متأسفانه، یک روش تسکین کمردرد موثر برای همه وجود ندارد، بنابراین بهتر است که به مشورت با پزشک خود ادامه داده تا یک راه حل مناسب درمانی بر اساس شرایط شما برایتان تجویز کند.

عوارض جانبی یا عوارض احتمالی تزریق مفصل فاست چیست؟


عوارض جانبی یا عوارض احتمالی تزریق مفصل فاست

مانند هر روش درمانی با استروئید، برخی از بیماران ممکن است در چند ساعت اول یا حتی چند روز بعد از تزریق عوارض جانبی خفیفی را تجربه کنند. بعضی اوقات، تزریق در واقع باعث افزایش درد در مفصل فاست برای چند روز اول شده، و سرانجام درد آن تسکین می یابد. سایر عوارض جانبی بالقوه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش فشار خون
 • تغییرات خلق و خو، اضطراب و تغییرات خلقی
 • بیخوابی
 • کاهش موقتی ایمنی بدن
 • گرگرفتگی و احساس گرما، به ویژه در اطراف صورت و گردن
 • افزایش اشتها، افزایش وزن و یا احتباس آب
 • واکنش آلرژیک به ماده بی حسی یا استروئید

علاوه بر این، خطر بسیار کمی از عوارض ناشی از تزریق فاست وجود دارد. این خطر معمولاً بسیار ناچیز بوده و به طور معمول این عوارض به دلیل انجام نادرست روش یا در نتیجه داشتن یک عارضه یا بیماری درحین روش تزریق ایجاد می گردد.

این تزریق ممکن است منجر به افزایش قند خون شود، به این معنی که بیماران دیابتی نیاز به کنترل دقیق سطح انسولین خون خود برای چند روز پس از پروسه تزریق خواهند داشت. در برخی موارد، تزریق مفصل فاست می‌تواند منجر به خونریزی بیش از حد شود، اما این امر به طور کلی به دلیل مصرف رقیق کننده خون توسط بیمار یا داشتن یک اختلال اساسی در لخته شدن خون در بیمار می باشد. در موارد بسیار نادر، تزریق فاست می تواند منجر به آسیب دائمی عصب یا نخاع شود، که ممکن است منجر به فلج شدن فرد گردد.

فهرست مطالب
مشاوره رایگان تماس با ما